Your browser does not support JavaScript!

کاهش 20 درصدی قیمت برنج ایرانی و افزایش قیمت چای خارجی

6 امرداد 1398

کاهش 20 درصدی قیمت برنج ایرانی و افزایش قیمت چای خارجی
محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در گفت و گو ، از کاهش 20 درصدی قیمت برنج ایرانی در عمده فروشی‌ ها خبر داد و گفت: با توجه به آنکه کشت نو ظرف یک ماه آینده در بازار عرضه می‌شود، از این رو ازدیاد عرضه برنج سال گذشته موجب شده تا قیمت این محصول روند نزولی در بازار داشته باشد.

به گفته وی، استمرار کاهش قیمت برنج ایرانی منوط به آن است تا در زمان عرضه برنج نو به بازار، تقاضای شرکت‌ ها و سازمان‌ها به یکباره افزایش چشمگیری نیابد.

آقاطاهر با اشاره به اینکه قیمت برنج خارجی در بازار تغییری نداشته است، بیان کرد: با استمرار ارز 4200 تومانی به واردات برنج خارجی، بازار این محصول همچنان در آرامش به سر می‌برد.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره تاثیر کاهش نرخ ارز بر بازار اقلام اساسی گفت: با توجه به آنکه واردات مواد غذایی با ارز نیما و 4200 تومانی صورت می‌گیرد، در نتیجه کاهش نرخ ارز نمی‌تواند بر قیمت محصولات در بازار تاثیر گذار باشد.

وی با اشاره به اینکه بازار حبوبات در یک ماه اخیر از تعادل نسبی در بازار برخوردار است، افزود: البته قیمت حبوبات بسته بندی به سبب هزینه‌ های سورت، دستچین و ... افزایش پیداکرده است.

آقاطاهر درباره آخرین وضعیت بازار روغن گفت: روغن مطابق با قیمت گذاری که سازمان حمایت انجام داده، در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد و مشکلی در توزیع وجود ندارد.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به دلایل افزایش قیمت چای در بازار بیان کرد: حذف ارز 4200 تومانی و اختصاص ارز نیما به واردات دلیل اصلی رشد 110 تا 130 درصدی قیمت چای خارجی در بازار به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: از 15 خرداد تمامی محموله‌ های چای که در گمرک بودند، با ارز نیمایی ترخیص شدند و همین موضوع موجب شد تا قیمت این محصول با نوساناتی در بازار روبرو شود.

آقاطاهر ارز 4200 تومانی را ارز حمایتی تلقی کرد و گفت: اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات برخی کالا‌ها منجر به خروج محصول از مرز‌های ایران می‌شود، در حالیکه با واقعی شدن نرخ ارز دیگر این اتفاق رخ نمی‌دهد.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه قیمت برنج خارجی، شکر و روغن به سبب اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات نباید در بازار نوسانی داشته باشد، تصریح کرد: این در حالی است که قیمت شکر در ماه‌ های اخیر با نوسانات چشمگیری در بازار روبرو شد و هم اکنون به سبب مشکلات در سیستم توزیع با نرخ مصوب 3 هزار و 400 تا 3 هزار و 500 تومان در بازار به فروش نمی‌ رسد.

748 بازدید

  • اشتراک گذاری