Your browser does not support JavaScript!

کاهش 18.3 درصدی صادرات غیرنفتی

26 اردیبهشت 1398

کاهش 18.3 درصدی صادرات غیرنفتی
مودودی گفت: میزان صادرات غیر نفتی کشور در فروردین امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته منفی 18.3 درصد کاهش داشته است.

محمد رضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در حاشیه چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی کشور گفت: میزان صادرات غیر نفتی کشور در فروردین امسال با احتساب پتروشیمی و میعانات گازی 2547 میلیارد دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته منفی 18.3 درصد کاهش داشته است.

مودودی افزود: میزان واردات در طول فروردین 98 نزدیک به 3.2 میلیارد دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.7 درصد کاهش داشته است. تجارت کل کشور در فروردین سال 98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13.5 درصد کاهش داشته است و همچنین تراز تجاری کشور با 213 میلیارد دلار مثبت بوده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: در فروردین گذشته در همه رده‌ها با کاهش روبرو بودیم، ولی در رده صادرات معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 43 درصد رشد داشته ایم.

وی با بیان اینکه عمده دلیل کاهش صادرات تغییر نرخ پایه محصولات در گمرک بوده است، گفت: در طول فروردین 98 کشور چین با 711 میلیون دلار، عراق با 389 میلیون دلار و جمهوری کره با 350 میلیون دلار، 3 مقصد اول صادرات ایران بودند.

مودودی با تاکید بر اینکه در نیم قرن اخیر نتوانستیم سیاست‌ ها و برنامه‌ های توسعی صادرات را به خوبی مدیریت کنیم، گفت: در فاصله سال‌های 1338 تا 1396 از محل صادرات بالغ بر 2 هزار میلیارد دلار درآمد کسب کرده ایم، که اگر بخشی از این میزان برای تولیدات صادراتی سرمایه‌ گذاری می‌شد، امروز سهم صادرات غیرنفتی رقمی بیش از 50 میلیارد دلار فعلی می‌بود، اما متاسفانه از این رقم، بیش از 1700 میلیارد دلار صرف واردات شد که فرصت توسعه صنعتی و صادراتی را از ایران دریغ کرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای عالی صادرات غیرنفتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان فرمانده جنگ اقتصاد مقاومتی معرفی شده است، افزود: بستی حمایتی سال 98 به گونه‌ای تدوین خواهد شد که صرفا شامل مشوق‌ های صادراتی نبوده و بخشی از اقدامات حمایتی غیر مالی نیز به آن افزوده می‌شود.

764 بازدید

  • اشتراک گذاری