Your browser does not support JavaScript!

کاهش قیمت جهانی غذا برای نخستین بار در ماه‌های اخیر

26 تیر 1400

کاهش قیمت جهانی غذا برای نخستین بار در ماه‌های اخیر

کاهش قیمت جهانی غذا برای نخستین بار در ماه‌های اخیر 


برای نخستین بار در 12 ماه گذشته، قیمت جهانی مواد غذایی در ژوئن 5/2 درصد کاهش پیدا کرد. این کاهش قیمت ها تحت تاثیر افت قیمت روغن های گیاهی، محصولات لبنی و غلات بوده است.
سازمان فائو در گزارش خود اعلام کرد، قیمت جهانی مواد غذایی کاهش یافته است. شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، شکر و گوشت را بررسی می کند، در ژوئن 6/124 اعلام شد، که نشاندهنده 5/2 درصد کاهش نسبت به پیش بینی در ماه می بوده است. با این وجود قیمت‌ها در ماه ژوئن، بر مبنای سالانه 9/33 درصد افزایش داشته است.
شاخص قیمت غلات در ژوئن بر مبنای ماهانه 6/2 درصد کاهش یافت. قیمت ذرت تحت تاثیر بهبود وضعیت محصول در آمریکا و آرژانتین 5 درصد کاهش داشت. قیمت جهانی برنج در این ماه به پایین ترین حد در 15 ماه اخیر رسید، که ناشی از محدود بودن فروش صادراتی به دلیل هزینه های بالای حمل و نقل و کمبود کانتینر است.
شاخص قیمت روغن گیاهی فائو ناشی از فقدان تقاضای جدید واردات روغن پالم در ژوئن 8/9 درصد کاهش یافت. در این گروه قیمت روغن آفتابگردان و سویا نیز کاهش پیدا کرد.
شاخص قیمت شکر در ماه ژوئن 9/0 درصد رشد داشت و به بیشترین حد خود از مارس 2017 رسید. علت این افزایش قیمت ابهامات درخصوص بازدهی محصول در برزیل به عنوان بزرگ ترین صادرکننده شکر است. 
در این بین شاخص قیمت گوشت 2/1 درصد در مقایسه با ماه می افزایش داشت. افزایش واردات گوشت از سوی بعضی از کشورهای شرق آسیا باعث این افزایش قیمت گردیده است.
به دلیل پیش بینی کاهش تولید ذرت برزیل ناشی از دوره های طولانی خشکسالی و تاثیر منفی آن بر محصول، فائو برآورد خود از تولید جهانی غلات در سال‌جاری میلادی را اندکی پایین آورد. چشم انداز تولید جهانی گندم نیز در ماه جاری میلادی به علت آسیب شرایط آب و هوایی خشک حاکم بر منطقه خاور نزدیک، ضعیف‌تر شد. اما باید گفت چشم انداز تولید برنج در سال 2021 بالا رفته است. 
فائو میزان استفاده از غلات در سال 2021-2022 را 180/2 میلیارد تن برآورد کرد که در مقایسه با پیش بینی ماه پیش خود به میزان 15 تن کاهش داشت. طبق اعلام فائو ذخایر جهانی غلات تا پایان فصل 2021-2022 برای نخستین بار از فصل 2017-2018 بیشتر از سطح ابتدای فصل خواهد بود.

 

 

 

12 بازدید

  • اشتراک گذاری