Your browser does not support JavaScript!

کاهش فروش خشکبار در کشور

10 آذر 1399

کاهش فروش خشکبار در کشور

به نقل از روزنامه جام جم، به واسطه ی اعمال محدودیت های جدید برای کنترل شیوع ویروس کویید-19 در کشور، بسیاری از مشاغل به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل شدند. فروشندگان آجیل و خشکبار از جمله اصنافی هستند که از روز دوم اجرای طرح به حالت تعطیل درآمدند. عرضه کنندگان آجیل و خشکبار نوروز امسال نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا، و عدم رفت و آمدهای نوروزی با انباشت کالا و کاهش شدید فروش خود مواجه شدند. با این حال قیمت آجیل و خشکبار در بازار کاهش پیدا نکرده و همچنان با قیمت های گران عرضه می شود، که خارج از توان خرید بسیاری از مردم است. 
خشکبار یکی از ارزآورترین محصولات کشاورزی در کشور است. و سالانه بین سه تا چهارمیلیارد دلار برای کشور ارزآوری دارد. در سال 97 کشمش، انجیر، خرما و پسته بیشترین نرخ صادرات را داشته اند. اما در سال 98 به دلیل تعدد قوانین در سامانه نیما فعالیت صادرکنندگان محدودتر شده است. کارشناسان معتقد هستند ارز نیمایی یکی از عوامل التهاب بازار است و همچنین معدود افرادی که پسته در اختیار داشتند، با عدم عرضه این محصول در بازار مسبب افزایش قیمت ها شده اند.
کرونا دوبار گریبانگیر صنف آجیل و خشکبار شد
رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار از عملکرد دولت گلایه دارد و معتقد است دولت به وعده های حمایتی خود عمل نکرده است. مصطفی احمدی، بیان کرد: ما تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم اما پس از نوروز 99 و عدم فروش و فساد اجناس، دولت مالیات همیشگی را از فروشندگان دریافت کرد و هیچ گونه حمایتی را در این خصوص انجام نداد. 
وی با اشاره به اینکه زمان فروش مناسب برای این صنف، ایام نوروز و شب یلدا است ادامه داد: با توجه به تعطیلی ایام نوروز، فعالان این صنف به شب یلدا امید داشتند که با توجه به شرایط جامعه این صنف جزء مشاغلی درنظر گرفته شده است که باید تعطیل باشند. و این موضوع درحالیست که از پنج اتحادیه خوراکی و آشامیدنی، تنها این صنف تعطیل است. نکته ی دیگر اینکه، آجیل و خشکبار در چهار اتحادیه دیگر به فروش می رود و تنها این اتحادیه اجازه عرضه را ندارد.  
احمدی در ادامه تاکید کرد: صنف آجیل و خشکبار دوبار درگیر کرونا شد، یکی کرونای بی تدبیری در سال 97 که بخاطر صادرات زیاد، پسته در کشور تقریبا نایاب شد و به موجب آن افزایش قیمت این کالارا داشتیم و این امر سبب تحریم خرید پسته در نوروز 98 از طرف مردم شد و دیگری کرونای واقعی که از سال گذشته درگیر آن هستیم و باعث عدم فروش آجیل و خشکبار و همچنین فاسد شدن این کالاها  شده است.
وی اضافه کرد: برخی از فعالان به سبب عدم حمایت دولت از این صنف در حال ابطال مجوزهای خود هستند. 
با وجود اینکه در آجیل فروشی ها ازدحام جمعیت وجود ندارد و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در این صنف، لزومی به تعطیلی این صنف دیده نمی شود. لذا نامه نگاری  با ستاد ملی کرونا درخصوص تجدیدنظر تعطیلی برخی اصناف شده است.

وی در پایان افزود: خشکبار بعد از پتروشیمی سومین منبع ارزآوری غیرنفتی کشور محسوب می شود.
 

108 بازدید

  • اشتراک گذاری