Your browser does not support JavaScript!

کاهش دوره معرفی ارقام جدید حبوبات و غلات دیم

2 دی 1399

کاهش دوره معرفی ارقام جدید حبوبات و غلات دیم


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اعلام کرد: این موسسه با راه اندازی واحد (Speed Breeding) به نژادی سریع در سال 98، در تلاش است ارقام جدید محصولات زراعی دیم به ویژه عدس، گندم و جو را در مدت زمان کوتاهتری معرفی کند.
صابر گلکاری در ادامه افزود: هدف این موسسه کاهش زمان دوره معرفی ارقام جدید حبوبات و غلات است. در حال حاضر دوره معرفی ارقام جدید دیم بین 14 تا 16 سال است که این موسسه درنظر دارد زمان را برای ارقام زمستانه 3 تا 4 سال، ارقام بهاره 3 تا 5 سال و درمجموع برای محصولات مختلف دیم 3 تا 5 سال کوتاه تر کند.
وی گفت: واحد به نژادی که در این موسسه راه اندازی شده به سامانه هوشمندی که قادر به کنترل و اندازه گیری نور، دما، دی اکسیدکربن و رطوبت محیط است، مجهز بوده و همچنین این سامانه قادر به اعمال رژیم های نوری و دمای خاص مطابق با نیاز رشدی گیاه است. تکنولوژی کوتاه سازی دوره معرفی ارقام در سالهای اخیر در کشورهای مختلف بکار گرفته شده است. در کشور ترکیه نخستین واحد به نژادی تنها 2 ماه زودتر از ما شروع بکار کرده است.
 گلکاری با بیان اینکه چراغ های ال ای دی مورد استفاده در این واحدبا ترکیب معینی از نورهای قرمز و آبی امکان رشد مطلوب گیاهان را فراهم می کند، افزود: کلیه قسمت های سخت افزاری و نرم افزاری بکار رفته در این واحد توسط کارشناسان و شرکت های دانش بنیان داخلی طراحی و توسعه یافته اند. در حال حاضر چرخه بذر تا بذر یا همان کوتاه سازی دوره رشد، در مورد عدس و گندم در حدود 60 روز عملی شده و بررسی ها برای تعیین شرایط مناسب نوری و دمایی کوتاه سازی دوره رشد سایر گیاهان نیز در حال انجام است.


شناسایی عوامل بیماری زای حبوبات 


از دیگر پروژه های تکمیل شده موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، پایش و غربالگری بیماری های حبوبات دیم است. گلکاری در ادامه بیان کرد: جمع آوری، خالص سازی و شناسایی بیش از 25 عامل بیماری زای قارچی انواع محصولات لگوم تکمیل شده است. 
طبق گفته گلکاری، این واحد علاوه بر پایش بیماری های حبوبات دیم در سطح کشور، غربالگری ارقام و لاین های پیشرفته نسبت به بیماری های مهم را نیز با دقت بسیار بالا بعهده دارد و از این رو می توانیم مطمئن شویم هر رقم جدیدی که معرفی می شود از مقاومت مناسبی نسبت به عوامل بیماری زا برخوردار است. در همین راستا غربالگری 200 لاین نخود و 170 لاین عدس نسبت به نژادهای مختلف عوامل بیماری زا از جمله بیماری پژمردگی فوزاریومی عدس و نخود و همچنین بیماری کپک خاکستری نخود طی سال جاری در این واحد انجام شده است.


 

135 بازدید

  • اشتراک گذاری