Your browser does not support JavaScript!

پیش‌ بینی رشد 20 درصدی تولید چای

21 خرداد 1398

پیش‌ بینی رشد 20 درصدی تولید چای
پیش‌ بینی رشد 20 درصدی تولید چای/احیای 7 هزار هکتار مزارع چای

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه 7 هزار هکتار باغات چای رها شده در کشور وجود دارد، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال 20 درصد تولید چای کشور افزایش یابد.

مسال تولید چای کشور به دلیل تغییر در سیاست‌ های خرید و حمایت از کشاورزان تا 20 درصد افزایش می‌ یابد.

حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون 5300 تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شده و 83 میلیارد تومان پول آن نقداً پرداخت شده است.

به گفته جهانساز هنوز 70 میلیارد تومان چای‌کاران گیلان و مازندران مطالبه دارند که به زودی پرداخت خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک 3275 تومان و برگ سبز درجه 1849 تومان از چای کاران خریداری می‌شود.

وی پیش‌ بینی کرد که امسال 100 الی 120 هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شود که نسبت به سال گذشته رشد 20 درصدی خواهد داشت.

به گفته جهانساز، حجم برگ سبزی که تاکنون خریداری شده نسبت به مشابه سال قبل 18 درصد رشد داشته است.

سالانه در کشور 100 هزار تن چای خشک مصرف می‌شود که 25 هزار تن در داخل کشور تولید و حدود 75 هزار تن وارد می‌شود. طی سال‌های گذشته سیاست‌ های نادرست واردات، تعیین نامناسب نرخ‌های تضمینی وعدم حمایت از چای‌کاران باعث شده وابستگی کشور به واردات چای بیشتر شود.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه در سال‌ های گذشته حدود 6 الی 7 هزار هکتار از مزارع چای کشور رها شده است، گفت: تمام برنامه‌ های این سازمان احیای دوباره مزارع چای رها شده است که در این صورت و با انجام اقدامات به‌ زراعی و به‌ نژادی می‌توان تا 50 درصد نیاز کشور به چای را در داخل تأمین کرد.

وی در پاسخ به اینکه سطح زیر کشت فعلی چقدر است، گفت: حدود 30 هزار هکتار باغات چای در کشور وجود دارد که 25 هزار هکتار آن بهره‌ برداری می‌شود.

جهانساز در پاسخ به اینکه چرا به رغم مشکلاتی که چای‌کاران در گذشته داشتند نوع کشت خود را تغییر نداده‌اند، گفت: معمولاً باغات چای در زمین‌ های شیب‌ دار احداث می‌شود که امکان جایگزینی زراعت‌ های دیگر وجود ندارد.

رئیس سازمان چای کشور درآمد ناخالص چای‌کاران از هر هکتار زمین را حدود 15 تا 16 میلیون تومان عنوان کرد که با کسر هزینه‌ ها، هر کشاورز چای‌کار از یک هکتار زمین 5 الی 6 میلیون تومان سود دارد.

به گفته وی، در حال حاضر باغات چای‌کار در شرایط دیم که میانگین بارش آنها حدود 1200 میلی‌ متر است به عمل می‌آید.

از جهانساز سؤال شد که آیا امکان توسعه کشت در استان‌های دیگر وجود دارد، گفت: در حال حاضر چای تنها در استان‌‌های مازندران و گیلان به عمل می‌آید و امکان توسعه آنها در استان‌های دیگر به دلیل محدودیت‌ های آبی، دمایی و شرایط اقلیمی تقریباً وجود ندارد.

666 بازدید

  • اشتراک گذاری