Your browser does not support JavaScript!

پرورش گندم و بادام زمینی های غیر حساسیت زا

12 بهمن 1399

پرورش گندم و بادام زمینی های غیر حساسیت زا

براساس اعلام وزارت کشاورزی ایالات متحده "هشت ماده خوراکی" عامل بیش از 90 درصد آلرژی های غذایی هستند. بادام زمینی و گندم از مهمترین و پرمصرف ترین خوراکی های این گروه هستند.
به گزارش ایسنا و به نقل از یورک آلرت، گروهی از اعضای انجمن علوم زراعی آمریکا، درحال انجام تحقیقاتی با موضوعیت پرورش مواد غذایی با آلرژی کمتر هستند. 
مدیر این گروه تحقیقاتی، ساچین روستگی در نشست سالانه ی ASA-CSSA-SSSA که بصورت مجازی برگزار گردید گفت: اجتناب از خوردن بادام زمینی و گندم بهترین راه حل برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک است. اما این کار به معنی از دست دادن دو منبع غذایی سالم و ارزشمند است. بادام زمینی منبع مناسبی از پروتئین، چربی های مفید، ویتامین و مواد معدنی است و گندم نیز مقادیر بالایی فیبر و ویتامین های گروه B را دارد. 
افرادی که دچار حساسیت های غذایی هستند، تلاش می کنند تا رژیم غذایی فاقد مواد حساسیت زا را دنبال کنند. با این وجود احتمال قرار گرفتن در معرض مواد آلرژن بسیار زیاد است. برای بسیاری از افراد اجتناب از مصرف گندم و بادام زمینی به دلایل اقتصادی و جغرافیایی بسیار دشوار است.
محققان انجمن علوم زراعی آمریکا با استفاده از مهندسی ژنتیک در حال تولید انواعی از بادام زمینی و گندم هستند که حساسیت کمتری ایجاد کنند.
در تولید گندم فاقد حساسیت، تمرکز محققان بر گروهی از پروتئین ها به نام گلوتن است. گلوتن در افراد مبتلا به بیماری سلیاک ایجاد واکنش ایمنی می کند. هدف محققان تولید انواعی از گندم با میزان گلوتن کمتر است. به این نکته باید توجه داشت که گلوتن یک پروتئین خاص نیست، بلکه گروهی از پروتئین های مختلف است و دستورالعمل های مربوط به ساخت به این پروتئین ها در DNA سلول های گندم نهفته است. این موضوع باعث دشوار شدن روند این تحقیقات شده است.
تحقیقات بر روی تولید محصول فاقد آلرژن بادام زمینی نیز به دلیل وجود 16 پروتئین حساسیت زای مختلف در آن، بسیار دشوار شده است.
طبق گفته ی روستگی، از تمام پروتئین های بادام زمینی تنها چهار مورد باعث واکنش های آلرژیک شدید در بیش از 50% افراد مبتلا به حساسیت به آن می شود. ژن های کد کننده پروتئین بادام زمینی نیز مانند ژن های گلوتن، در سراسر DNA سلول های بادام زمینی پخش شده اند.
روستگی و تیم همکارش در حال بررسی انواع مختلفی از گندم و بادام زمینی هستند که به خودی خود مواد آلرژی زای کمتری دارند. این گونه از گندم و بادام زمینی ها را می توان به همراه گونه هایی که ویژگی های مطلوب مانند مقاومت نسبت به آفات و ثمردهی بالا دارند، پرورش داد. در تولید این محصولات در کنار استفاده از مهندسی ژنتیک از روش های سنتی پرورش گیاهان نیز کمک گرفته می شود.
روستگی در تحقیقات خود با استفاده از فناوری Crisper، ژن های گلوتن گندم را برای تغییرات، مورد هدف قرار می دهد. فناوری Crisper به دانشمندان این امکان را می دهد تا چندین ژن را بطور همزمان مورد هدف قرار دهند. با این عمل، ژن ها تغییر یا جهش پیدا می کنند و سلولها دیگر نمی توانند این ژن ها را برای ساخت پروتئین های خاص کد کنند.
 براساس گفته روستگی، این ایجاد اختلال در ژن های گلوتن گندم می تواند به تولید گندم با گلوتن کمتر منجر گردد. این روش برای بادام زمینی نیز موثر خواهد بود.
بادام زمینی و گندم منبع اصلی دریافت پروتئین بسیاری از افراد هستند. بر همین اساس، یافتن راه های مقرون به صرفه برای در دسترس همگان قرار دادن گندم و بادام زمینی بسیار مهم است. برای رسیدن به این هدف، تولید گندم و بادام زمینی با کاهش میزان حساسیت یک گام اساسی بشمار می رود. 
 

132 بازدید

  • اشتراک گذاری