Your browser does not support JavaScript!

افزایش 10 درصدی صادرات صنایع غذایی

28 بهمن 1397

افزایش 10 درصدی صادرات صنایع غذایی
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تایید وجود مشکلات بر سر راه صادرات کشور گفت : 9 ماهه امسال ( منتهی به آذر) صادرات صنایع غذایی کشور از لحاظ وزن و ارزش نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب هفت و 10 درصد رشد را ثبت کرد.

«فرشاد مقیمی» در نشست پایش وضعیت صنایع غذایی کشور با محوریت بررسی شاخص‌ های مهم صنایع، نظیر تولید محصولات راهبردی، وضعیت نقدینگی، روند تامین مواد اولیه و صادرات، روند واردات را مورد بررسی قرار داد.

به گفته این مقام مسئول، واردات صنایع غذایی در همسنجی با پارسال از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 30 و 23 درصد کاهش داشته است.

وی، حفظ تولید را از اهداف اصلی وزارت صنعت، برشمرد و اظهار داشت: حفظ تولید نیازمند الزاماتی است که بخشی از آن از طریق وزارت صنعت با تسهیل قوانین و مقررات و در برخی مواقع از طریق مراجع بالاتر قابل رفع بوده و بخشی دیگر نیز باید ازسوی تشکل ها و صاحبان صنایع حل وفصل شود.

مقیمی، محدودیت های بین المللی علیه ایران را خاطرنشان کرد و گفت: اکنون با برگزاری نشست های پایش و بهره مندی از نظرات و پیشنهادات تشکل های تخصصی، تلاش می شود تا تصویر و برنامه ‌ای مبتنی بر نیازهای صاحبان صنایع و واقعیت های موجود ترسیم کنیم.

وی، تدوین برنامه های مبتنی بر واقعیت صنعت غذایی را مستلزم همکاری صاحبان صنایع و تشکل های تخصصی دانست و افزود: ایران در صنعت غذایی دارای مزیت های رقابتی است و همکاری تشکل ها در توسعه این صنعت بسیار اهمیت دارد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت یادآور شد: تعداد 85 هزار واحد‌ صنعتی در کشور فعالیت دارند که از این تعداد نزدیک به 10 هزار واحد تولیدی در بخش صنایع غذایی دایر است.

وی میزان اشتغالزایی موجود در این بخش را حدود 400 هزار نفر ذکر کرد و گفت: سهم صنایع غذایی از ارزش افزوده صنعت به 11درصد می رسد.

** مشکلات تولید کنندگان
مقیمی، مشکلات تولید‌ کنندگان صنایع غذایی را تامین مواد اولیه مورد نیاز، افزایش نرخ حمل کالا، قیمت های پایه صادراتی، مبادلات ارزی، چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی و چالش های گمرکی را به عنوان مهمترین دغدغه های این صنعت برشمرد.

برپایه این گزارش، سرمایه در گردش، تسریع تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید فرآورده های گوشتی، شیرینی، شکلات و لبنی، افزایش هزینه حمل کالا به خارج از کشور، ایجاد مکانیزیمی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی، لزوم تغییر قیمت پایه اقلام صادراتی و روند طولانی ترخیص مواد اولیه از گمرک به عنوان موضوع های مهم این نشست بود که توسط فعالان صنایع غذایی مطرح شد.

680 بازدید

  • اشتراک گذاری