Your browser does not support JavaScript!

واردات چای با ارز نیمایی به نفع چای ایرانی

3 شهریور 1398

واردات چای با ارز نیمایی به نفع چای ایرانی
رئیس سازمان چای کشور گفت: قیمت هر کیلو چای خارجی با محاسبه ارز نیمایی و هزینه‌ های بسته بندی نباید بیشتر از 80 هزار تومان باشد، اما این چای هم اکنون تا 120 هزار تومان در بازار فروخته می‌شود که این قیمت‌ها بی دلیل از سوی مغازه داران افزایش یافته است.

محبوبیت چای ایرانی از حدود یک سال گذشته در کشور بیشتر شده که این موضوع به افزایش کیفیت چای ایرانی و قیمت نمونه‌ های خارجی بر میگردد.

از ابتدای تیرماه سال جاری با موافقت مسئولین مربوطه با هدف حمایت از چای ایرانی، چای با ارز نیمایی به کشور وارد شد که تاثیر خود را در بازار گذاشت و مسئولین به هدف خود رسیدند.

قیمت چای خارجی با ارز نیمایی، با محاسبه تعرفه‌ ها و هزینه بسته بندی، حدودا نسبت به چای با ارز دولتی 100 درصد باید افزایش یابد، اما قیمت‌ها هم اکنون در بازار حدودا 150 درصد از گذشته بیشتر شده است.

در همین راستا حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور در گفت وگو در خصوص واردات چای با ارز نیمایی اظهار کرد: چای خارجی تا آخرین روز خرداد ماه سال جاری با ارز دولتی وارد کشور می‌شد که با محاسبه تعرفه‌ ها و هزینه بسته بندی، بین 35 تا 40 هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شد، اما از ابتدای تیرماه این کالا در راستای حمایت از کالای ایرانی با ارز نیمایی وارد کشور شد.

وی در ادامه افزود: واردات چای با ارز نیمایی باعث گران شدن چای در بازار شد، اما طبق محاسبه سازمان چای کشور، قیمت چای خارجی برای مصرف کننده بسته به کیفیت آن نباید بیشتر از 80 هزار تومان باشد، اما هم اکنون تا 120 هزار تومان هم به فروش می‌رسد.

رئیس سازمان چای کشور تصریح کرد: چای ایرانی و خارجی هم اکنون بیش‌تر از نیاز بازار در کشور وجود دارد، اما این افزایش قیمت از سوی مغازه داران بی دلیل بوده و برای سازمان چای کشور نیز مجهول است.

جهانساز خاطر نشان کرد: سازمان چای کشور وظایف خود را درخصوص اعلام نرخ چای خارجی در بازار انجام داده و افزایش بی دلیل قیمت‌ها در بازار به این ارگان مربوط نیست و نهاد‌های تنظیم و نظارت بر بازار باید آن را کنترل کنند.

وی ادامه داد: واردات چای با ارز نیمایی تاثیر مثبتی بر تولید و بازار داخل گذاشته و باعث شده تا رقابت بین چای ایرانی و نمونه‌ های خارجی افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان چای کشور در رابطه با وضعیت فروش چای ایرانی در بازار بیان کرد: چای ایرانی نسبت به یک ماه گذشته با کاهش قیمتی مواجه شده که تنها دلیل آن افزایش و تسهیل امور تولید چای در کشور است.

جهانساز گفت: از ابتدای اردیبهشت که کار چین چای آغاز شد تاکنون 22 هزارو 751 تن چای خشک از 110 هزار تن برگ سبز چای استهصال شده که این میزان نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد افزایش یافته و برداشت چای تا پایان مهر ماه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به مطالبات چایکاران افزود: مطالبات چایکاران از این میزان برداشت حدود 280 میلیارد تومان است که حدود 200 میلیارد از آن پرداخت شده و مابقی درحال طی کردن مراحل پرداخت هستند.

رئیس سازمان چای کشور تصریح کرد: وضعیت تولید و بخش کشاورزی در سال جاری بسیار بهبود یافته و شاهد این هستیم که بیشتر محصولات کشاورزی در سال جاری با رونق تولید مواجه شده اند و امید واریم که این روند تا سال‌های آینده تداوم داشته باشد و کشور درخصوص محصولات کشاورزی به خودکفایی کامل برسد.

جهانساز عنوان کرد: در تاریخ 27 خرداد سال جاری نرخ خرید تضمینی چای افزایش یافت و مطالبات چایکاران از ابتدای خرداد ماه با نرخ جدید محاسبه شد.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس نرخ‌های جدید، نرخ تضمینی چای درجه یک 3 هزارو 600 تومان و چای درجه دو 2 هزارو 200 تومان است.

694 بازدید

  • اشتراک گذاری