Your browser does not support JavaScript!

هشدار درباره مصرف محصولات غذایی فله‌

30 مهر 1398

هشدار درباره مصرف محصولات غذایی فله‌
از مصرف محصولات غذایی فله‌ای خودداری کنید

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با هشدار نسبت به مصرف مواد غذایی فله‌ای گفت: براساس آزمایش‌ ها و نمونه‌ برداری‌های انجام شده میزان تقلب در این مواد بالا است و سلامت این مواد مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

به گزارش ایفدانا (پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذاودارو) و به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو کرمانشاه؛ دکتر قباد محمدی در نشست خبری به مناسبت روز جهانی غذا ، با اشاره به محصولات فله‌ای موجود در بازار افزود: به عنوان نمونه ما آزمایش‌ هایی از کره‌ و لبنیات فله ای در سطح عرضه در استان انجام داده‌ایم که بالای 90 درصد در تولید این محصولات از روغن گیاهی استفاده شده و به اسم کره حیوانی به مردم می‌فروشند.

وی همچنین مثال زد که شیری که به صورت فله به مردم عرضه می‌شود به دلیل اینکه جوشانده می‌شود ارزش غذایی آن پایین می‌آید به صورتی که ارزش غذایی 2 لیوان شیر فله‌ای معادل یک لیوان شیر پاستوریزه است که این مورد یک نمونه از تفاوت محصولات فله‌ای بانوع کارخانه‌ای آن است.

او خواستار فرهنگ‌ سازی و اطلاع‌ رسانی از طریق رسانه‌ ها در ارتباط با عدم مصرف محصولات فله‌ای شد و گفت: این نوع محصولات چون اغلب به صورت زیرزمینی و دور از نظارت دستگاه‌ های نظارتی تولید می‌شوند، سلامت آنها مورد تایید معاونت غذا و دارو نیست.

وی در ادامه با تاکید بر مصرف محصولات کارخانه‌ای از سوی مردم، گفت: این محصولات چون زیرنظارت سازمان غذا و دارو و سایر دستگاه‌ های نظارتی است، اطمینان بیشتری دارد و حتی اگر تقلبی در آن پیدا شود سریع رسانه‌ای می‌شود و مردم در جریان قرار می‌گیرند.

آلودگی رب‌های فله ای بالا است

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه این نشست خبری همچنین خواستار خودداری مردم از مصرف رُب گوجه فرنگی فله‌ای شد و گفت: متاسفانه مصرف رب فله‌ای اکنون در استان خیلی زیاد است و به دلیل اینکه معلوم نیست از چه نوع گوجه‌ هایی برای تولید رب استفاده می‌شود، مصرف آن را توصیه نمی‌کنیم.

دکتر محمدی همچنین به نمونه‌ برداری از این نوع رب‌ها نیز اشاره کرد و افزود: نمونه‌ هایی که از رب‌های فله‌ای غیرمجاز گرفته ایم و در آزمایشگاه آزمایش شده است بیشتر یا آلودگی میکروبی دارد یا افزودنی‌ های غیرمجاز در آن مشاهده شده است.

وی با تاکید بر مصرف رب‌های کارخانه‌ای گفت: کارخانه‌ های رب سازی موجود در استان که از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته اند و زیر نظارت ما هستند به صورت مرتب هم در سطح عرضه و هم در خط تولید نمونه‌ برداری می‌شود و ما سلامت آن را کامل تایید می‌کنیم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه سخنان خود به روغن‌ های موجود در بازارهای استان نیز اشاره کرد و گفت: روغنی که در کارخانه‌ های روغن سازی استان مانند نازگل و سایر کارخانه‌ های روغن حیوانی تولید می‌شود به صورت مرتب آزمایش می‌شود و آزمایش‌ های 2 سال گذشته آنها که سلامت این محصولات را تایید می کند.

دکتر محمدی با تاکید بر مصرف این گونه روغن‌ ها، افزود: این کارخانه‌ ها به صورت مرتب زیرنظارت است و سلامت آنها کامل تایید می‌شود.

وی اما به روغن گیری‌ های غیرمجاز در استان نیز اشاره کرد و گفت: روغن‌گیری‌هایی که در آن روغن کنجد، زیتون و سیاه دانه می‌گیرند اصلا مورد تایید ما نیست.

او توضیح داد که در این روغن‌ گیریها روغن اکسیده می‌شود و به سرعت رادیکال آزاد تولید می‌کند و سرطان‌زا است.

754 بازدید

  • اشتراک گذاری