Your browser does not support JavaScript!

معاملات گواهی سپرده خرما

11 بهمن 1399

معاملات گواهی سپرده خرما

 

مدتی است معاملات گواهی سپرده خرما وارد بازار بورس کشور شده است. در مرحله نخست، نماد گواهی سپرده خرمای بم با ارائه تضامین و مدارک انبار متعلق به سازمان تعاون روستایی شهرستان نرماشیر در 35 کیلومتری شهرستان بم در بورس کالا بازگشایی شد.


مزایای معاملات گواهی سپرده خرما


از مزایای ورود خرما به بازار بورس می توان به انجام معاملات مطمئن، فروش و تسویه وجه در کمترین زمان ممکن، کم رنگ شدن نقش واسطه ها در امر قیمت گذاری و حداکثرسازی سود تولید کننده، ارتقای استاندارد و کیفیت محصول برداشت شده و بازار رسانی مستقیم محصولات کشاورزی توسط بهره برداران اشاره کرد. 
امکان معامله محصول در قالب اوراق بهادار مبتنی بر کالا با برخورداری از معافیت مالیاتی یکی دیگر از مزیت های گواهی سپرده کالایی خرما است.
از طریق معاملات محصول خرما در بورس این امکان برای کشاورز بوجود می آید که درکمترین زمان ممکن به پول خود برسد و سود حداکثری را کسب کند.
تنوع بالای محصول خرما یکی از چالش های مهم این معاملات است و باید با همفکری نهادهای مرتبط و تولیدکنندگان و صادرکنندگان خرما، مهمترین نوع محصول از نظر حجم تولید و ارزش ریالی آن به عنوان محصول پایه در نظر گرفته شود.
برای شکل گیری معاملات محصول خرما نیاز به انبارهای استاندارد تحت نظارت بورس است که با ورود بخش خصوصی و نهادهایی همچون سازمان های جهاد کشاورزی و تعاونی روستایی استان های تولید کننده خرما این نیاز به راحتی برطرف خواهد شد. 
طبق بررسی های انجام شده، در سال های گذشته به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی برداشت خرما، در برخی از شهرهای جنوبی کشور شاهد رها شدن نخل ها بوده ایم. اما انتظار می رود با عرضه خرما در بورس کالا و رسیدن سود واقعی تولید به کشاورز، این صنعت رشد بسزایی داشته باشد.


منبع: دنیای اقتصاد، ایرنا، اقتصاد کرمان

110 بازدید

  • اشتراک گذاری