Your browser does not support JavaScript!

مصرف حبوبات، سکته قلبی را کاهش می‌دهد

6 اسفند 1396

مصرف حبوبات، سکته قلبی را کاهش می‌دهد


خبرگزاری میزان- کاهش وزن و قند خون شده و آهن و ویتامین مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و بیماری‌هایی نظیر سکته قلبی و سرطان را کاهش می‌دهد.

شکوه سربلوکی در گفت و گو با میزان در خصوص مصرف حبوباتگفت: حبوبات سرشار از فیبر بوده ودر کاهش وزن بسیار تاثیرگذار است چرا که به فرد احساس سیری داده و منجر به کاهش اشتها می‌شود؛ بنابراین مصرف روزانه حدود 25 گرم فیبر برای رژیم غذایی مناسب است.وی افزود: حبوبات حاوی فیبر‌های محلول و نامحلول است که حتی در زمان پختن نیز از بین نمی‌رود و به هضم غذا کمک می‌کند. این ماده غذایی روند هضم غذا را آرام کرده و به فرد احساس سیری می‌دهد.متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: فیبر و پروتئین، کربوهیدرات‌های موجود درحبوبات با سرعت آهسته‌تر در طول زمان بیشتر جذب می‌شوند، که این امر به ثابت نگه داشتن قندخون بسیار کمک می‌کند.

وی عنوان کرد: افراد مبتلا به دیابت نوع 2، با مصرف روزانه یک فنجان حبوبات می‌توانند بعد از مدت زمان 3 هفته فشار و قند خون خود را ثابت نگه دارند.

سربلوکی اذعان داشت: کاهش کلسترول از دیگر فواید مصرف حبوبات است این در حالی است که سطح نوع بد کلسترول می‌تواند به دیواره‌های رگ‌های خونی چسبیده و منجر به التهاب و ایجاد پلاک شود. این ماده غذایی دارای چربی پایینی بوده و فیبر محلول در آن‌ها به کلسترول در دستگاه گوارش متصل شده و از جذب آن در خون جلوگیری می‌کند.

وی در ادامه گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، با هر 1% کاهش کلسترول خون، حدود 2% خطر حمله قلبی کاهش می‌یابد؛ بنابراین با استفاده از فیبر که منبع خوبی از پتاسیم و منیزیم محسوب می‌شود، بیماری قلبی و عروقی را تحت تاثیر قرار داده و پتاسیم موجود در آن به طور طبیعی سدیم اضافی و آب را از بدن خارج کرده و فشار خونرا کم می‌کند.

متخصص تغذیه افزود: فقر آهن یکی از شایع‌ترین مشکلات در بدن افراد بخصوص زنان است که نهایتا منجر به آنمی می‌شود. در حالی که زنان حدود 18 میلی گرم در روز به آهن نیاز دارند توصیه می‌شود از حبوبات به همراه غذا‌های دارای ویتامین سی بالا مثل فلفل، کلم بروکلی، گوجه و مرکبات استفاده شود تا آهن مورد نیاز بدن تامین شود.

وی خاطر نشان کرد: لوبیا‌ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که در برابر رادیکال‌های آزاد، بدن را محافظت می‌کنند. این رادیکال‌ها به سلول‌ها آسیب رسانده و منجر به ایجاد سرطان می‌شوند. مصرف دو بار در هفته از لوبیا یا عدس خطر ابتلا به سرطان سینه و روده بزرگ را کاهش می‌دهد.
634 بازدید

  • اشتراک گذاری