Your browser does not support JavaScript!

مجبور به واردات 5 تا 7 میلیون تن گندم هستیم

13 خرداد 1400

مجبور به واردات 5 تا 7 میلیون تن گندم هستیم

مجبور به واردات 5 تا 7 میلیون تن گندم هستیم


به نقل از خبرگزاری مهر، محمدجواد عسکری نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده (تهران 20) گفت: رویکرد کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، اصلاح قوانین قدیمی و پیشبرد قوانین در جهت تامین امنیت غذایی کشور است. 
عسکری در رابطه با میزان واردات نیازهای اساسی کشور گفت: کشور نیاز به 9.2 میلیون تن ذرت دارد که 3 میلیون تن از آن در داخل تولید و مابقی از طریق واردات تامین می شود. 300 الی 400 هزار تن از 4.3 میلیون تن سویای مورد نیاز نیز در داخل کشور تولید می شود و همچنین قابلیت تولید 50 درصد از جو مورد نیاز در داخل وجود دارد؛ و برای تامین مابقی نیاز جو و سویای کشور، ناچار به واردات هستیم. 
نماینده داراب و زرین دشت در ادامه افزود: درصورت مدیریت مناسب، سه استان خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان قابلیت تامین 70 درصد نیاز محصولات کشاورزی را دارد و باید این موضوع را هم درنظر بگیریم که در استان های دیگر نیز سطح آماده کشت داریم. بنابراین می توان گفت با مدیریت و نظارت کامل امکان تامین بسیاری از نیازهای کشاورزی در داخل وجود دارد.
عسکری در رابطه با مشکل تامین ادوات کشاورزی نیز گفت: با بررسی های صورت گرفته مشخص گردید، 180 هزار نفر متقاضی دریافت تراکتور هستند و متاسفانه تنها یک فضا برای تولید تراکتور در کشور و در شهر تبریز وجود دارد. 
وی با اشاره به قیمت پایین خرید تضمینی گندم توسط دولت گفت: در حال حاضر 11 تا 13 میلیون تن گندم، مورد نیاز کشور است و با توجه به شرایط موجود و خشکسالی پیش آمده، تنها قادر به تولید 6 میلیون تن از این میزان هستیم. با توجه به اینکه برای واردات مابقی گندم موردنیاز مجبور به پرداخت هزینه های خرید و حمل و نقل با نرخ بین المللی هستیم، بهتر است از کشاورزان داخلی حمایت کرده و نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان را افزایش دهیم.

 

 

34 بازدید

  • اشتراک گذاری