Your browser does not support JavaScript!

قیمت جهانی غذا زیر سایه ی گرانی

12 خرداد 1400

قیمت جهانی غذا زیر سایه ی گرانی

قیمت جهانی غذا زیر سایه‌ی گرانی


قیمت مواد اولیه اجزای تشکیل دهنده وعده صبحانه از ابتدای شروع گسترش همه‌گیری کرونا در حال افزایش است. احتمال افزایش قیمت مواد غذایی برای مصرف‌کننده ها بمنظور رونق تجارت کالاها، باعث نگرانی های جهانی در این زمینه شده است. تا پیش از این، افزایش قیمت غذا یکی از دغدغه های سیاسی در برخی کشورهای درحال توسعه مانند اتیوپی و نیجریه بود اما در حال حاضر این مسئله در حال رخنه کردن به قیمت های مصرف کننده در اقتصادهای پیشرفته نیز است.
عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در این باره می گوید: تورم غذا در بسیاری از نقاط واقعی است و این مسئله به زودی برطرف نخواهد شد. در ماه آوریل شاخص قیمت مواد غذایی فائو، که شامل سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر است، به بالاترین میزان خود در طول یک دهه گذشته رسید.
عواملی مانند، افزایش تقاضا از طرف چین، انباشته کردن غلات از جانب دولت ها از زمان شیوع همه گیری کویید-19 و آب و هوای خشک در کشورهای اصلی صادرکننده، بر افزایش قیمت محصولات کشاورزی تاثیرگذار بوده اند. همچنین قیمت ذرت به دنبال افزایش خریدها از جانب چین رشد کرد و نسبت به سال گذشته 60 درصد افزایش داشت. این میزان بالای تقاضا باعث افزایش درخواست برای غلات جایگزین مانند گندم شد تا جاییکه قیمت این محصول در سالجاری 16 درصد رشد داشته است.
براساس گفته‌ی کارلوس مرا، تحلیلگر رابوبنک، در حال حاضر انباشت مواد غذایی نسبت به ماه‌های ابتدایی همه گیری کرونا در سال گذشته کاهش یافته، اما با این حال تقاضا برای انبارها همچنان بالاست.
به گفته‌ی کمیسیون اروپا، قیمت های جهانی صادرات در طول سال گذشته بیش از 30 درصد افزایش یافته است. برای کشورهایی که سهم زیادی از غذای خود را وارد می کنند، رشد بالای هزینه های حمل و نقل دریایی نیز به هزینه مواد اولیه افزوده است. شاخص بالتیک که معیاری برای هزینه حمل و نقل دریایی فله است، به دنبال افزایش ناگهانی برای تقاضای کالا افزایش یافته و به بیشترین میزان خود در طول بیش از یک دهه گذشته رسیده است.
به گفته یکی از کارگزاران کالا در استون اکس، افزایش حجم تقاضای چین برای لبنیات باعث رشد 12 درصدی قیمت های جهانی شیر نسبت به سال 2019 شده است. برهمین اساس شرکت فونترا، بزرگترین شرکت صادرکننده محصولات لبنی در جهان، اعلام کرد، ممکن است قیمت های جهانی شیر در طول سال آینده به بالاترین میزان خود برسد.
انباشت محصولات غذایی در ابتدای همه گیری، منجر به افزایش 25 درصدی قیمت شکر از ابتدای سال 2020 شده است. قیمت روغن سویا نسبت به ابتدای سال گذشته در حدود 90 درصد بالاتر رفته است؛ درحالیکه دانه سویا حدود 60 درصد افزایش قیمت داشته است. ذرت سفید در طول 18 ماه گذشته افزایش قیمت 19 درصدی داشته و پیش بینی می شود قیمت برنج نیز 30 درصد افزایش داشته باشد.
در کشورهای درحال توسعه که مردم سهم بیشتری از درآمدشان را صرف خرید موادغذایی اصلی می کنند، افزایش قیمت محصولات کشاورزی بیشتر احساس می شود. این مسئله برای افرادی که در فقر زندگی می کنند و طبق اعلام بانک جهانی در طول همه گیری کرونا 90 میلیون نفر به تعدادشان افزوده شده است، بسیار جدی تر است. به گفته ی عباسیان، افزایش قیمت غذا در کشورهای در حال توسعه مساله ای حادتر است و احتمال تبدیل آن به مساله ای سیاسی وجود دارد. 

منبع: دنیای اقتصاد
 

38 بازدید

  • اشتراک گذاری