Your browser does not support JavaScript!

قطعی برق باعث افزایش ضایعات برنج کشاورزان گیلانی

21 تیر 1400

قطعی برق باعث افزایش ضایعات برنج کشاورزان گیلانی

قطعی برق باعث افزایش ضایعات برنج کشاورزان گیلانی


به نقل از ایسنا، قاسم جوادزاده با بیان اینکه هرگونه قطع یا نوسانات برق در شالیکوبی ها باعث افزایش هزینه و ضایعات خواهد شد، گفت: با قطعی و نوسانات برق، بسیاری از دستگاه‌ها و قطعات الکترونیکی و الکتروموتورهای ماشین آلات مورد استفاده در شالیکوبی ها آسیب جدی خواهند دید و در شرایط تحریم، امکان تهیه و جایگزینی آنها دشوار و زمانبر است و هزینه های بالایی را در برخواهد داشت.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: قطع برق واحدهای تولیدی و صنعتی باعث ضرر و زیان‌های هنگفتی می‌گردد و این اتفاق تولیدکنندگان را با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو کرده که عمده ترین آن افزایش هزینه‌های تولید است.
وی در ادامه گفت: محصولات غذایی و کشاورزی به خودی خود فسادپذیر هستند و بی نظمی در قطع برق و نوسانات آن باعث بالا رفتن ضایعات و کیفیت محصولات می شود. بیشتر صنایع تبدیلی و غذایی در مقیاس متوسط و کوچک هستند و با ظرفیت های کمتر و به‌صورت فصلی در بخش کشاورزی فعالیت دارند. در خیلی از موارد این کارخانه ها توان خرید یا توجیه فنی اقتصادی برای خرید ژنراتور را ندارند و پیشنهاد می‌شود این مورد به شکل کوتاه مدت و دراز مدت در برنامه های حمایتی مدنظر قرار گیرد.
به گفته‌ی جواد زاده، صنایع تبدیلی و غذایی شدیدا، به سرعت تبدیل مواد اولیه وابسته هستند از این رو هرگونه قطع یا نوسانات برق در کارخانه‌های چای، سردخانه‌ها و شالیکوبی‌ها و... هزینه و ضایعات را به شدت بالا می برد.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: لازم است با برنامه ریزی در مقوله قطعی برق در مورد زمان قطع برق با واحدهای تولیدی و صنعتی به توافق رسید. اگر این اتفاق در واحدهای تولیدی صنایع غذایی و تبدیلی انجام نشود، مواد اولیه در مرحله ساخت دچار مشکلات بهداشتی و افزایش ضایعات خواهد شد.
وی در ادامه افزود: هرکارخانه تولیدکننده مواد غذایی باید بتواند الزامات بهداشتی را رعایت کند که این امر بدون برق امکان‌پذیر نیست. بنابراین این انتظار می رود که مسئولین اجرایی در حوزه برق و انرژی قبل از قطع برق، جهت اندیشیدن تدابیر لازم به تولیدکنندگان اطلاع رسانی کنند.

 

45 بازدید

  • اشتراک گذاری