Your browser does not support JavaScript!

فاسد شدن کالاهای ایرانی در مرز افغانستان

23 تیر 1400

فاسد شدن کالاهای ایرانی در مرز افغانستان

فاسد شدن کالاهای ایرانی در مرز افغانستان


با رسیدن ناآرامی های داخلی افغانستان به مرزهای تجاری مشترک با ایران، فعالان اقتصاد نگران خطر فاسد شدن کالاهای ایرانی هستند.
به نقل از ایسنا، افغانستان در رده چهارم و پنجم مقاصد صادراتی ایران است و به عنوان هدف اصلی به شمار نمی آید. اما طبق آمارهای منتشر شده از عملکرد تجاری این کشور، در سال های اخیر ایران بخش مهمی از وارادات کالا در افغانستان را به خود اختصاص داده و می توان گفت ایران اصلی ترین تامین کننده کالا به این کشور بوده است.
در روزهای اخیر با پیشروی گروه طالبان در بخش هایی از خاک افغانستان و دراختیار گرفتن مرزهای مشترک دو کشور، گمرک ایران اعلام کرد تجارت در این مرزها برای مدت کوتاهی متوقف شده است.
در اسفند ماه سال گذشته، آتش سوزی در یکی از انبارهای تجاری در مرز مشترک دو کشور باعث بروز مشکل در تجارت ایران و افغانستان گردید و این دومین موضوعی است که تجارت دو کشور را خدشه دار کرده است.
یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران، درخصوص تبعات توقف فعالیت ها در مرز مشترک دو کشور گفت: بروز مشکلات و توقف کامیون ها در مرزها به منزله خروج این ناوگان از گردونه حمل و نقل و لجستیک است.  با توجه به محدودیت های حوزه حمل و نقل از نظر تعداد ناوگان، حرکت به موقع کامیون ها باعث حفظ جایگاه ایران در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بین الملل خواهد شد.
به گفته ی فاطمه مقیمی: مشکلاتی از قبیل توقف و معطلی ناوگان حمل و نقل، علاوه بر افزایش هزینه تمام شده باعث تاخیر در رساندن کالا به مقاصد صادراتی می شود. اقلام فاسد شدنی، مواد غذایی، مواد اشتعال‌زا و سوخت در میان محموله های ارسالی به مقصد افغانستان قرار دارد. با توقف کامیون ها علاوه بر بالا رفتن امکان فاسد شدن کالاها، امنیت رانندگان و ناوگان حمل و نقل را نیز در معرض خطر قرار می دهد.
وی در ادامه گفت: گفته می شود مذاکراتی از سوی دولت ایران با طرف های افغانستانی در جریان است تا ظرف هفته آینده توقف کامیون های در مرز به حداقل برسد.

 

 

 

42 بازدید

  • اشتراک گذاری