Your browser does not support JavaScript!

عمان دروازه صادرات کالای ایرانی به آفریقا

22 خرداد 1400

عمان دروازه صادرات کالای ایرانی به آفریقا

عمان دروازه صادرات کالای ایرانی به آفریقا


دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان با اشاره به روابط تجاری طولانی بین دو کشور، بر این نکته که عمان می تواند دروازه صادرات کالاهای ایرانی به یمن و آفریقا باشد، تاکید کرد. 
آرزو جمالی در نخستین جلسه بررسی راهکارهای توسعه تجارت با عمان، گفت: بنا به سیاست‌های توسعه‌ای کشور عمان مقرر شده که این کشور در 5 سال به عنوان هاب تامین امنیت صنایع غذایی منطقه در‌نظر گرفته شود و در این زمینه افق های خوبی برای توسعه صنایع غذایی در عمان ایجاد شده است.
جمالی در ادامه با بیان اینکه جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در کشور عمان در حال انجام است، گفت: کشور عمان بدلیل جایگاه ویژه ای که در حوزه مواد غذایی دارد، به بازار بزرگی برای صنایع غذایی تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه صنعت غذایی یک نقطه کلیدی در کشور عمان است گفت: از آنجایی عمان دروازه ی خوبی برای بازار آفریقا و کشور یمن است، ما در اتاق مشترک استراتژی هایی در حوزه مواد غذایی داریم. در حوزه صنایع غذایی در کشور عمان دو موضوع صادرات مواد غذایی به عمان و صادرات مجدد از طریق این کشور مطرح است و هر دو بخش فرصت بسیار مناسبی برای بازرگانان ایرانی فراهم آورده است.
در حال حاضر محصولاتی از قبیل میوه، خرما، برنج، زعفران، آرد، شکر و فرآورده های قنادی، انواع روغن های حیوانی و نباتی،دام زنده، گوشت، مرغ، فرآورده های لبنیاتی و... در حوزه صنایع غذایی و محصولات کشاورزی، به کشور عمان صادر می شوند.
جمالی در ادامه با بیان تنوع بالای محصولات و کالاهای ایرانی، گفت: بازار کشور عمان فرصت خوبی برای محصولات کشاورزی، انواع نوشیدنی، حبوبات، انواع کنسروها و غذاهای نیمه آماده و ... است.
وی درخصوص تجارت با طرف عمانی به بازرگانان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه عمده خرید در کشور عمان به صورت امانی و اعتباری صورت می گیرد و افراد بیشتر به عنوان واسطه در بازار این کشور هستند، تجار و بازرگانان ما باید با افرادی فعالیت تجاری خود را دنبال کنند که مکان مشخصی داشته و قابل اعتماد باشند. 
جمالی دررابطه با بازگشت ارز گفت: باتوجه به میزان اهمیت موضوع بازگشت پول و ارز در تجارت و برای جلوگیری از متضرر شدن تجار ایرانی، توصیه می شود بازرگانان ما مراودات تجاری خود را در قالب قراردادهای صادراتی انجام دهند و حتما شرایط بازگشت پول را در قرارداد ذکر کنند.
در حال حاضر کشور عمان حساب ارزی باز نمی کند و از حساب ریالی استفاده می کند. جمالی از اتخاذ تصمیمی برای انتقال پول در اتاق مشترک ایران و عمان خبر داد و افزود به زودی تجار و بازرگانان ایرانی را از این روش مطلع خواهیم کرد. 
صادرات محصولات غذایی به کشور عمان نیازمند مجوزها و استاندارهای جهانی است، که در این زمینه می توان گفت گواهی بهداشت و استاندارد ایران در بسیاری از محصولات مورد تایید عمان است.
جمالی گفت: سال گذشته به دلیل فشار تحریم ها و قرار گرفتن تعدادی از کالاهای ایرانی در فهرست تحریم ها، تعداد بیشتری از کالاهای ما با برچسب کالای عربی صادر شده است.
درخصوص صادرات مجدد از کشور عمان، دو روش صادرات با گواهی مبدا ایران و صادرات با تغییر گواهی مبدا صورت می گیرد که در حوزه موادغذایی مشکلی برای صادرات با گواهی مبدا ایران وجود ندارد.
منبع: ایسنا

64 بازدید

  • اشتراک گذاری