Your browser does not support JavaScript!

عربستان جانشین ایران در بازارهای صادراتی خرما

8 خرداد 1400

عربستان جانشین ایران در بازارهای صادراتی خرما

عربستان جانشین ایران در بازارهای صادراتی خرما


به نقل از ایلنا، رییس انجمن ملی خرمای ایران گفت: درختان خرما یا از روان آبها و یا از آبهای زیرزمینی تامین می شوند و این منابع دچار مشکل شده است. کم آبی و کم شدن جیره آبی درختان، روی محصولات خرما تاثیرگذار است. بحران آب باعث شده است که درختان در بسیاری از مناطق جنوبی کشور در خطر خشک شدن قرار بگیرند.
رشید فرخی با بیان اینکه امنیت آبی کشور به هیچ عنوان با سایر مشکلات قابل مقایسه نیست، گفت: با توجه به خشکسالی و بحران آب در کشور، چاره ای جز صنعتی شدن کشاورزی نداریم. باید حتما برای تامین نیاز روزمره خود به سمت آبیاری مدرن برویم. باید بپذیریم که آبیاری های تحت فشار معمولی پاسخگوی شرایط موجود نیست. ما باید بطور دقیق برنامه ریزی کنیم تا همین وضعیت کشاورزی امروز را کنترل کنیم، لزومی به تاکید بر گسترش آن نیست.
محسن رشید فرخی، درمورد وضعیت صادرات خرما گفت: بعضی از تصمیمات و قوانین آنی، بیشتر از تحریم ها به ما لطمه می زنند. در سال 97، صادرات خرما با وجود جهش نیم میلیارد دلاری ممنوع اعلام شد و همین امر باعث عدم اعتماد و برنامه ریزی تجار برای صادرات این محصول گردید. با خالی شدن بازارهای هدف از محصولات تجار ایرانی، تامین کنندگان دیگری از جمله عربستان جایگزین ما شدند و با توجه به رفع ممنوعیت صادرات خرمای ایرانی، همچنان بازار در دست آنها است.  
وی در رابطه با رقیبان صادراتی ایران در حوزه خرما گفت: هر کشوری که برنامه ریزی صحیحی در زمینه صادرات این محصول دارد، رقیب ما محسوب می شود. ما دومین تولیدکننده خرما در جهان بعد از مصر هستیم. با وجود اینکه تونس در این رتبه بندی در مقام هفتم است اما از لحاظ بهره وری در صادرات در جایگاه اول جهان قرار دارد. و دلیل این موضوع داشتن برنامه ریزی درست و مناسب است. 
وی در ادامه افزود: تنوع محصولات خرمای ایران برای سلایق مختلف در جهان بی نظیر است، بسیاری از کشورها این تنوع را ندارند اما برای صادرات و گرفتن بازارهای هدف برنامه ریزی دارند که این مهم تر از تنوع است. ما برای برنامه ریزی، نیازی به کشف همه ی مسائل نداریم و میتوانیم از الگوی آماده برنامه ریزی تونس به بهترین نحو استفاده کنیم.

34 بازدید

  • اشتراک گذاری