Your browser does not support JavaScript!

ضایعات برداشت غله به کمتر از 4 درصد رسید

20 شهریور 1398

ضایعات برداشت غله به کمتر از 4 درصد رسید
ضایعات برداشت غله به کمتر از 4 درصد رسید

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد گفت: ضایعات برداشت غله در سطح 8.2 میلیون هکتار مزارع به کمتر از 4 درصد رسیده است.

کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی درباره تأثیر تحریم‌ های اخیر بر توسعه مکانیزاسیون در کشور اظهار کرد: با توجه به سرمایه‌ گذاری بسیار گسترده‌ای که طی 6 سال اخیر در حوزه مکانیزاسیون صورت گرفت و بسیاری از کارخانجات تولید کننده ماشین‌ ها و ادوات کشاورزی با این حجم سرمایه‌ گذاری مجدد فعال شدند از این رو تحریم‌ های اخیر تأثیری در این حوزه نداشته است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بیش از 95 درصد نیاز‌های ماشینی حوزه مکانیزاسیون در داخل تأمین می‌شود، افزود: بر این اساس در تولید ماشین آلات به ویژه برای محصولات اساسی با مشکلی مواجه نیستیم به طوری که تمامی گندم و جو‌های کشور با بذرکار‌های داخل کشت و با کمباین‌ های تولید داخل برداشت می‌شود.

او با اشاره به اینکه تحریم‌ های اخیر هیچ توقفی بر توسعه مکانیزاسیون کشور نداشته است، بیان کرد: با وجود آغاز تحریم‌ها از سال گذشته تاکنون، اما روند جذب تسهیلات در این حوزه بسیار مطلوب بوده است و تاکنون مردم بیش از 430 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ماشین آلات و ابزارآلات داخل دریافت کردند.

این مقام مسئول ادامه داد: در بخشی از ماشین‌ های زراعت برنج که تولید داخل نیست، اما کشور‌های تأمین کننده در حوزه ماشین‌ های کشاورزی با ما ارتباط خود را حفظ کردند و مشکلی از این حیث وجود ندارد ضمن آن که بیشتر نیاز‌ها از صنعت داخل تأمین می‌شود.

عباسی با بیان اینکه نوسانات قیمت در حوزه ماشین آلات کشاورزی در داخل را مدیریت کردیم در شرایط فعلی توقع ما از مسئولان حوزه صنعت کشور این است که تکالیف جدی‌ تری از حوزه صنعت به کارخانجات تراکتورسازی و کمباین سازی برای رفع نیاز‌های داخل داده شود تا کارخانه‌ های داخل وقفه‌ای در روند تأمین نیاز مردم ایجاد نکنند.

به گفته رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از وزیر صنعت تقاضا داریم که تکالیف جدی برای کارخانجات تراکتورسازی ایران و تبریز و کمباین سازی در اراک برای تحویل به موقع و تأمین نیاز‌ها در شرایط تحریم داشته باشند.

او درباره تأثیر ماشین آلات و توسعه مکانیزاسیون در کاهش ضایعات بخش کشاورزی اظهار کرد: ضایعات برداشت غلات یکی از بخش‌ های مدنظر وزارت جهاد کشاورزی بوده که خوشبختانه امسال ضایعات این بخش به کمتر از 4 درصد در سطح 8.2 میلیون هکتار مزارع رسیده است و امیدواریم در سال‌های آتی با مدیریت و جابجایی کمباین‌ ها و افزایش بهره‌ وری کمباین‌ های موجود کشور و نظارت بر برداشت غله بتوانیم ضایعات این بخش را به محدوده 2 درصد برسانیم.

جذب اعتبار 1500 میلیارد تومانی به حوزه مکانیزاسیون در تاریخ کشاورزی کشور بی سابقه بوده است

عباسی درباره آخرین وضعیت جذب سرمایه گفت: امسال خط اعتباری 1800 میلیارد تومانی را برای کشاورزان راه اندازی کردیم که تا به امروز 420 تا 430 میلیارد تومان جذب شده و امیدواریم تا پایان سال تمامی این منابع جذب و تبدیل به ماشین شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طی 2 سال اخیر تسهیلات این بخش به نحو مطلوبی افزایش یافته است بیان کرد: سال گذشته حدود 1500 میلیارد تومان جذب اعتبار در این بخش داشتیم که در تاریخ کشاورزی و سنوات اخیر بی سابقه بوده است.
صدور کارت سوخت برای ماشین‌های کشاورزی در 3 استان

او درباره آخرین وضعیت کارت سوخت ماشین‌ های کشاورزی گفت: پس از چندین دهه انتظار کارت سوخت برای ماشین‌ های کشاورزی در فضای کارت بانکی برای کشاورزان 3 استان سمنان، کهگیلویه و بویر احمد و تهران به صورت پایلوت انجام شده است بر این اساس کشاورزان پس از صدور کارت سوخت برای تراکتور و کمباین‌ های کشاورزی ضمن مدیریت مصرف سوختشان می‌توانند مصرف سوختشان را مدیریت کنند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی طرح جایگزینی ماشین‌ های فرسوده را یکی دیگر از اولویت‌ های وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و گفت: در کنار اتفاقات اخیر با تأکید وزیر جهاد کشاورزی با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تصمیم گرفتیم در شرایطی که ماشین‌ های کشاورزی پلاک گذاری شدند و کارت سوخت دریافت می‌کنند ماشین‌ های فرسوده را از محل صرفه‌ جویی سوخت این ماشین‌ ها با ماشین آلات جدید جایگزین کنیم که این طرح در ابتدا در 3 استان سمنان، کهگیلویه و بویر احمد و تهران به صورت پایلوت آغاز شده است.

عباسی با اشاره اینکه قیمت ماشین آلات کشاورزی نسبت به دیگر بخش‌ ها کمترین نوسان را در بازار تجربه کرده است، بیان کرد: با توجه به آن که 95 درصد نیاز کشور متکی بر تولید داخل است، از این رو نوسان چندانی در حوزه ماشین آلات کشاورزی همانند دیگر بخش‌ ها نداریم و آمار‌ها نشان می‌ دهد تنها به واسطه افزایش اجزاء، قطعات و مواد اولیه قیمت ماشین‌ های پر مصرف بخش کشاورزی با نوساناتی در بازار روبه رو شدند.

761 بازدید

  • اشتراک گذاری