Your browser does not support JavaScript!

تلاش هند برای صادرات چای به ایران

7 اردیبهشت 1398

تلاش هند برای صادرات چای به ایران
لاش هند برای یافتن راه های جدید صادرات چای به ایران

شرکتهای تولید چای هند و صادرکنندگان چای سعی می کنند راه های جایگزینی برای ارسال چای به ایران پیدا کنند و تحریم‌ های آمریکا را علیه این کشور دور بزنند.

آمریکا سال گذشته تحریم‌ های جدیدی علیه ایران وضع کرد و به هشت کشور از جمله هند معافیت داد. این معافیت در چهارم ماه می پایان می یابد و تجارت با ایران سخت تر می شود.

یک صادرکننده بزرگ چای به یافتن راه‌ های جایگزین از طریق مصر، امارات، روسیه و سایر کشورهای مستقل مشترک المنافع اشاره کرد.

طبق این روش، چای از هند اول به یک واردکننده در یکی از این کشورها تحویل داده می شود که باید آن را به خریداران ایرانی طرف قرارداد با هند بفروشد. سال گذشته بسیاری تولید کنندگان چای هند قراردادهایی با خریداران ایرانی با ارزش بسیار بالا بستند.

یک تولید کننده چای گفت:« خریداران ایرانی پول این محصولات را از قبل برای سال بعد پرداخت کردند چون می دانستند معافیت از تحریم‌ های ایران پس از 6 ماه پایان می یابد».

مسئله دیگری که باید برای صادرات به ایران روی آن کار شود، مسئله پرداخت است. در حال حاضر بیشتر تجارت چای ایران و هند با مکانیزم ارز روپیه-ریال انجام می‌شود که در سال 12-2011 بین ایران و هند ایجاد شد. طبق این مکانیزم، تا 45 درصد خرید نفت هند از ایران می‌تواند با روپیه و خرید چای، برنج ، دارو و کالاهایی که تحت تحریم سازمان ملل نیستند،انجام شود .تولید کنندگان چای هند بیشترین بهره را از این مکانیزم بردند.

ایران سالانه حدود 128 میلیون کیلوگرم چای مصرف می‌کند که حدود 30 میلیون کیلوگرم آن را از هند و پنجاه میلیون کیلوگرم را از سریلانکا خریداری می کند. بقیه هم ترکیبی از واردات غیر مستقیم از روسیه، کشورهای مستقل مشترک المنافع، ترکیه و سایر کشورهاست. تولید کنندگان کنیا سعی کردند وارد این بازار شوند ولی تا حالا موفق نبوده اند.

706 بازدید

  • اشتراک گذاری