Your browser does not support JavaScript!

شهرت جهانی نخود کرمانشاه

29 بهمن 1399

شهرت جهانی نخود کرمانشاه

محمد سعید هوشیار مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، گفت: کرمانشاه بزرگترین تولیدکننده نخود در کشور است و نخود تولیدی کرمانشاه شهرت جهانی دارد.
هوشیار در مصاحبه ای با ایسنا، گفت: 33 کشور در دنیا در تولید نخود نقش دارند که از این میان 18 کشور بالای 20 هزار هکتار سطح زیر کشت این محصول را دارند. از نظر سطح زیر کشت نخود کشورهای هندوستان، پاکستان، استرالیا، ترکیه، میانمار، ایران، اتیوپی، مکزیک و کانادا در رتبه های برتر تولید نخود قرار دارند.
وی افزود: در استان کرمانشاه بطور متوسط سطح زیر کشت بین 150 تا 200 هزار هکتار است و تولید 85 هزار تن نخود تولید می شود. که این رقم 25 درصد از تولید نخود کشور را به خود اختصاص داده و بر همین اساس رتبه اول را در زمینه تولید و سطح زیر کشت نخود دیم در کشور دارد.
هوشیار به بیان اینکه نخود تولیدی کرمانشاه شهرت جهانی دارد، ادامه داد: در شرایط کنونی که صادرات غیر نفتی از اهمیت بالایی برخوردار است، در بین محصولات کشاورزی نخود جایگاه مهمی دارد و از طرفی صادرات نخود از دیرباز در این استان متداول بوده است.
به گفته وی: ترویج و توسعه کشت پاییزه نخود یکی از اقدامات انجام شده در استان کرمانشاه برای توسعه زراعت نخود است. از مزایای کشت پاییزه نخود استفاده از بارش های فصل پاییز و افزایش طول دوره رشد است که نتیجه آن افزایش عملکرد در واحد سطح است.
هوشیار در پایان افزود: از جمله مزایای کشت نخود می توان به تناوب زراعی کشت نخود در اراضی دیم اشاره کزد که باعث تثبیت ازت و حاصلخیزی خاک، جلوگیری از شیوع آفات، بیماری و علف های هرز، پایداری در تولید غلات دیم و اشتغالزایی و... می شود.
 

120 بازدید

  • اشتراک گذاری