Your browser does not support JavaScript!

افزایش 20 درصدی سطح زیر کشت نخود در کشور

25 آذر 1399

افزایش 20 درصدی سطح زیر کشت نخود در کشور

ناصر مرادی، رئیس شورای ملی نخود ایران گفت: با توجه به منطقی شدن قیمت نخود برآورد می شود که امسال سطح زیر کشت این محصول در کشور 20 درصد افزایش داشته باشد.
مرادی افزود: در سالهای گذشته هزینه ی تولید نخود بیشتر از مبلغ خرید محصول از کشاورز بوده و به همین دلیل انگیزه کشت این محصول پایین آمده بود، اما امسال با توجه به منطقی شدن قیمت نخود و خرید هر کیلوگرم با قیمت بین 16 تا 18 هزار تومان از کشاورزان، انگیزه ی بیشتری ایجاد شده و انتظار می رود سطح زیر کشت این محصول بین 15 تا 20 درصد افزایش یابد.
وی اضافه کرد: سال گذشته مجموع زیر کشت نخود در کشور 550 هزار هکتار بوده و از این میزان بالغ بر 300 هزار تن نخود تولید و برداشت شده است. بر همین اساس هم اکنون ایران چهارمین کشور از نظر سطح زیر کشت و ششمین کشور از نظر تولید نخود در جهان است.
نایب رئیس انجمن حبوبات ایران در ادامه افزود: کشت نخود به دو صورت بهاره و پاییزه است که از اوایل اسفند هر سال کشت بهاره آغاز می شود و تا پایان فروردین ادامه دارد. همچنین بهترین زمان برای کشت پاییزه در کشور آبان ماه است.


شروع کشت نخود دیم در کردستان


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرگزاری وزارت کشاورزی اعلام کرد: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری 100 هزار هکتار از اراضی استان کردستان زیر کشت نخود برود که از این میزان 10 درصد بصورت دیم خواهد بود.
وی در ادامه گفت: برداشت نخود در کشت دیم به میزان دو برابری میانگین تولید آن در بهار است و در هر هکتار میزان 750 کیلوگرم محصول برداشت می شود.
احمدی افزود: به علت کاهش بارش های بهاره برای بهره بردن بذر از بارش های پاییزه و زمستانه و کوتاه کردن دوره رشد در محصول نخود، کشت مرسوم این محصول از فصل بهار به دیمی انتقال یافته است.
وی با بیان اینکه سالانه حدود 45 تا 50 هزار تن نخود در استان کردستان برداشت می شود و استان در برداشت این محصول  رتبه ی چهارم را دارد، گفت: شهرستان های کامیاران، دیواندره، سقز و دهگلان بالاترین برداشت سالانه را دارند.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 22 هزار هکتار زمین قابل کشت دیم و آبی، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است و وزارت کشاورزی در نظر دارد با توسعه فعالیت های مختلف، میزان تولید کل محصولات بخش کشاورزی این استان را از 3 میلیون تن در سال به میزان 5 میلیون تن برساند.
 

142 بازدید

  • اشتراک گذاری