Your browser does not support JavaScript!

رکورد عجیب قیمت جهانی غذا

2 اسفند 1399

رکورد عجیب قیمت جهانی غذا

به نقل از دنیای اقتصاد، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) در گزارشی اعلام کرد قیمت جهانی کالاهای غذایی در ژانویه 2021 به بالاترین سطح در هفت سال گذشته رسیده است. براساس این گزارش برای هشتمین ماه متوالی غلات، شکر و دانه های روغنی پیشتازان افزایش قیمت مواد غذایی جهان بوده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فائو اعلام کرد قیمت جهانی غذا در ماه ژانویه نیز افزایش یافت و به بیشترین رقم از جولای 2014 تاکنون رسید. شاخص قیمت غذای سازمان کشاورزی و غذا که ماهانه تغییرات سبدهای غذای حاوی غلات، گوشت، محصولات لبنی، دانه های روغنی و شکر را برآورد می کند، به رقم 3/113 واحد در ماه گذشته میلادی رسید که نسبت ماه دسامبر 7/4 واحد افزایش داشته است.


وضعیت غلات در دنیا


براساس بیانیه منتشر شده از طرف فائو، برداشت غلات در جهان در سال 2020 به رکورد تاریخی رسید؛ اما با واردات غیرمنتظره و بیش از اندازه از سوی برخی کشورها از قبیل چین با کاهش شدید ذخایر غلات روبرو شده ایم. فائو پیش بینی کرده است تجارت جهانی غلات در سال 2021-2020 به میزان 2/465 میلیون تن برسد که افزایش 7/5 درصدی نسبت به سال قبل خواهد داشت. همچنین پیش بینی شده است که تجارت در همه اقلام غلات نظیر گندم، جو و ذرت در سال جاری افزایش یابد.
از دیگر سو افزایش قیمت گندم علی رغم افزایش تولید و نیز افزایش واردات محصولات استراتژیک از سوی چین و همچنین دو برابر کردن عوارض صادراتی محصولات کشاورزی از سوی روسیه نشان دهنده اهمیت تامین امنیت غذایی به ویژه در زمان شیوع بیماری کووید-19 است.
نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که این کشورها علاوه بر تلاش برای افزایش ذخایر خود، برنامه های گسترده ای در جهت تولیدات کشاورزی نیز دارند. برهمین اساس روسیه تولید غلات و گندم خود را چند برابر کرده است. در گزارش اخیر صندوق بین المللی پول نیز به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، در جهت رشد اقتصادی پایدار در سال آینده تاکید شده است.


محصولات رکورددار افزایش قیمت در ایران


ارزیابی ها نشان می دهد که قیمت حبوبات در ایران طی یکسال اخیر با ثبت رکوردی عجیب به طور میانگین بیش از 177 درصد افزایش داشته است. این افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاده است که طبق اعلام وزارت جهادکشاورزی تولید این محصولات با رشد همراه بوده است. 
گرانی حبوبات از اواسط اسفندماه سال قبل، با شیوع کرونا و افزایش چشمگیر تقاضا برای اجناس خوراکی و هجوم مردم برای تهیه مایحتاج ایام قرنطینه، مشکلات تخصیص ارز، دپوی کالاهای وارداتی در گمرکات و سودجویی ها، زمینه کمبود و گرانی این اقلام را فراهم کرد. 
مطابق بررسی های انجام شده، در یک سال گذشته قیمت هر کیلوگرم عدس حدود 15 هزار تومان، لپه 21 هزار تومان، لوبیا قرمز 22 هزار تومان، نخود 13 هزار و 500 تومان و لوبیا سفید 17 هزار تومان افزایش داشته است.
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، محمد آقاطاهر پیش از این مهم ترین دلیل افزایش قابل توجه نرخ حبوبات را عدم ترخیص به موقع اقلام وارداتی اعلام کرده بود. به گفته ی وی، تامین نشدن بازار همزمان با رشد تقاضا، منجر به افزایش فیمت ها شده است.
ایجاد محدودیت در واردات به دلایلی که اشاره شد و صعود قیمت ها، انگیزه برای افزایش کشت داخلی را بالا برد. براساس گزارش اعلام شده از طرف مسئولان وزارت جهادکشاورزی تولید حبوبات نسبت به سال گذشته 16 درصد رشد داشته است. 
 

156 بازدید

  • اشتراک گذاری