Your browser does not support JavaScript!

رکورد تولید برنج در مازندران شکسته شد

6 مهر 1398

رکورد تولید برنج در مازندران شکسته شد
رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد امسال با تولید یک میلیون و 420 هزار تن شلتوک رکورد تولید این محصول راهبردی پس از 2 دهه شکسته شد.

ابراهیم قربان نژاد بیان کرد ، بیشترین میزان شلتوک تولید شده در مازندران طی دو دهه گذشته را یک میلیون و 300 هزار تن اعلام کرد و گفت که رکوردشکنی امسال با افزایش حدود 10 درصدی میزان تولید شلتوک در استان همراه بوده است.

وی علت رکوردشکنی تولید برنج در سال جاری را هم وجود آب فراوان ، افزایش سطح زیر کشت ارقام پرمحصول ، اضافه شدن 11 هزار هکتاری سطح زیر کشت نخست برنج و افزایش سطح زیر کشت دوباره اعلام کرد.

وی توضیح داد: امسال 214 هزار و 330 هکتار از زمین های شالیزاری استان زیر کشت اول رفت که نسبت به سال گذشته 11هزار هکتار بیشتر شد.

قربان نژاد افزود: به دلیل فراوانی آب پس از یک دهه امسال کشاورزان بدون دغدغه تامین آب و روشن کردن موتورهای آبگیری و پمپ ، برنجکاری کشت اول را به سرانجام رساندند و همین وضعیت نیز انگیزه شد تا کشت دوم هم رونق بگیرد.

بارش‌های سیل‌آسای اواخر سال گذشته و بارندگی‌های بهاری امسال سبب شد تا تمامی 800 قطعه آببندان و هشت سد بزرگ و کوچک استان با ظرفیت کامل آبگیری شوند و بارش برف نیز در ارتفاعات البرز سبب شد تا روان‌آب‌های رودخانه‌ های استان بویژه رودخانه هراز با دبی بیشتر همواره در جریان باشد. رودخانه هراز دشت 110 هزار هکتار برنجکاری مازندران را آبیاری می کند.

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه 65 هزار هکتار از شالیزارهای استان امسال زیر کشت ارقام کیفی پرمحصول از جمله شیرودی و فجر رفته بود، ، گفت: با توجه به اینکه کشت ارقام پر محصول در دوره زمانی بیشتر به دست می آید و نیاز به آب بیشتری نسبت به ارقام محلی طارم دارد ، فراوانی آب شالیکاران را به کشت ارقام پرمحصول تشویق کرده است.

وی با اشاره به اینکه تقریبا برداشت کشت اول برنج در مازندران به اتمام رسیده است و حدود نیمی از شالیکاران همچنان مشغول فعالیت کشاورزی برای کشت دوم شالی هستند، اظهار داشت: شالیکاران استقبال بی نظیری برای کشت دوم داشتند.

وی گفت که بر خلاف تصور و پیش بینی، به دلیل وجود آب فراوان، سطح دوباره کشت هم به 2 برابر یعنی 105هزار هکتار رسیده است که هم اکنون فرایند رشد و به بار نشستن خوشه شالی شرایط مناسبی دارد.

کشت دوم برنج در مازندران امسال برخلاف سال‌های گذشته به دلیل افزایش روان آب در رودخانه‌ ها و وجود آب پشت سد ها و آببندان‌ها سبب استقبال کشاورزان حوزه آبریز 110هزار هکتاری دشت هراز شده است.

بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سه سال پیش 40 هزار هکتار، 2 سال پیش 55 هزار هکتار و پارسال نیز 85 هزار هکتار از شالیزارهای استان زیرکشت دوم رفت و پیش بینی امسال مسئولان به رغم فراوانی آب و با توجه به منافع اقتصادی که شالیکاران در کشت دوم برخوردار می شوند ،حدود 90 هزار هکتار بود که اکنون در واقعیت به 105 هزار هکتار رسید.

کشت دوباره برنج در شالیزارهای مازندران به 2 صورت نشای مجدد و پرورش ساقه شالی یا " دونوج " انجام می شود. در روش اول کشاورزان اقدام به آماده سازی دوباره شالیزار می کنند ولی در روش دوم ساقه های باقی مانده از کشت نخست دوباره جوانه زده و پرورش داده می شود .

مازندران با تولید متوسط یک میلیون 50 هزار تن برنج سفید 42درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.

587 بازدید

  • اشتراک گذاری