Your browser does not support JavaScript!

رونق تولید گردو در مازندران

10 مهر 1398

رونق تولید گردو در مازندران
رونق تولید گردو در مازندران پس از سه سال سرمازدگی

تولید گردو در مازندران که در سه سال اخیر به علت برف و یخبندان و مرگ زودرس شکوفه های درختان کاهش یافته بود، امسال در استان افزایش یافت.

یکی از تبعات درازمدت تغییرات اقلیمی در مازندران که قطب کشاورزی ایران محسوب می شود و بخشی از تامین امنیت غذایی کشور را بر عهده دارد، آسیب پذیر شدن گونه های مختلف کشاورزی استان مقابل تغییرات جوی به لحاظ کمبود آب ، زمان و مقدار بارندگی ،کاهش یا افزایش ناگهانی دمای هوا است.

در سال‌های گذشته سرمازدگی کمتر برای کشاورزان مشکلی ایجاد می‌کرد چرا که بعد از پایان اسفند ماه به تدریج سرما جای خود را به گرمای بهار می‌داد و محیط مناسبی برای شکوفه دادن درختان سیاه ریشه از جمله درختان گردو بود و کمتر اتفاق می‌افتاد که درختان دچار سرمای بهاره شوند در حالی که با تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر بارها سرمازدگی شکوفه‌ های درختان را از بین برده است.

به عنوان نمونه بارندگی های بی موقع ماه مرداد سال پیش که در مازندران به ماه «انجیر پزان» هم معروف است؛ سبب شده تا میوه درختان انجیر مرغوبیت کافی نداشته باشند، همان گونه که گرمای سوزان ماه های خرداد و تیر پارسال بر مرغوبیت گونه های دیگر از جمله صیفی جات اثرگذاشت و گوجه های کم آب و خیارهای پوک روی دست کشاورزان گذاشت.

این که باغداران مازندران در نیمه فصل پاییز که اوج رسیدن میوه مرکبات محسوب می شود مانند سال 95 شاهد بارش سنگین برف و کاهش دمای هوا تا 10 درجه زیر صفر باشند و یا برنجکاران در ماه خرداد و اوایل تیر که زمان رسیدن شالی است با افزایش دمای هوا و رسیدن آن به بالای 40 درجه مواجه شوند، واقعیتی گویا از مخاطرات تغییرات اقلیمی علیه گونه های کشاورزی استان است.

گزارش کارشناس ارشد محصولات میوه های سردسیری اداره امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نشان می دهد که امسال محصولات درختان سیاه ریشه به ویژه گردو برخلاف سه سال گذشته پر رونق بوده و به حدود هشت هزار تن گردو رسیده است.

رسول ضیا تبار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد که برف و یخبندان فروردین سال گذشته تا 60 درصد به محصولات باغی گردو و گیلاس خسارت وارد کرده بود اما امسال وضعیت خوبی به لحاظ تولید این محصولات بوده است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر 6هزار هکتار باغ گردو در استان وجود دارد ،توسعه کشت درخت گردو در مناطق ییلاقی و کوهستانی مازندران را از برنامه های مهم سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان کرد.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی بر اساس نوع ارقام و وضعیت باغداری متوسط سالانه درآمد هر هکتار باغ گردو در استان 60میلیون تومان است.

این کارشناس باغبانی مازندران تاکید کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی ،طرح های احیاء باغ گردو کاری از بذری به پیوندی و سرشاخه کاری درختان گردو با هدف مقابله با سرمای بهاره در استان آغاز شده است.

وی تامین پیوندک مورد نیاز برای اصلاح و احیاء باغ گردو در مازندران را از چالش های جدی دانست و توضیح داد: ایجاد نهالستان اندام تکثیری گردو در ساری در دستور کار قرار گرفته است.

ضیا تبار با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی مازندران برای احیاء هر هکتار باغ گردو چهارمیلیون و 500هزار تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند، تصریح کرد: اگر گردوکاری را فنی و علمی و با ارقام جدید پیوندی استفاده کنیم ،سن باردهی درختان گردو از متوسط هفت سال در نهال بذری به سه تا چهار سال در نهال‌ های پیوندی کاهش می یابد و علاوه بر افزایش عملکرد میوه‌ ها یکنواخت به لحاظ اندازه، وزن و رنگ بدست می آید.

وی به آغاز طرح سرشاخه کاری درختان گردو در استان مازندران اشاره کرد و گفت: در این طرح شاخه‌ هایی که اصلاحات ژنتیکی در آن‌ها انجام شده به درختان موجود پیوند زده می‌شوند.

یعنی برخی شاخه‌های درختان گردو بریده می‌شوند و سرشاخه‌ های جدید بر روی قسمت‌ های بریده درختان پیوند زده می‌شوند و با گذشت زمان درختان در قسمت‌های بریده از طریق سرشاخه‌ های اصلاح شده رشد و ویژگی‌ های درخت از قسمت سرشاخه‌ ها متفاوت با بقیه قسمت‌ های درخت می‌شود.

ضیا تبار گفت: طرح سرشاخه کاری با هدف اصلاح درختان برای مقاومت در مقابل سرمازدگی و افزایش کمی وکیفی محصول است.

این کارشناس ارشد باغبانی مازندران به وجود رقم گردو مازندرانی اشاره کرد و گفت: این رقم با ژنتیک خاص نباید مورد بی توجهی قرار بگیرد چراکه عملکرد و کیفیت خوبی دارد.

مازندران 160 هزار هکتار باغ انواع میوه دارد که 110 هزار هکتار آن مرکبات بویژه پرتقال و مابقی گردو، شلیل ، هلو ، سیب ، فندوق و آلبالو است.

737 بازدید

  • اشتراک گذاری