Your browser does not support JavaScript!

رشد 60 درصدی قیمت خرما از مبدا تا مقصد

9 اردیبهشت 1398

رشد 60 درصدی قیمت خرما از مبدا تا مقصد
دبیرانجمن ملی خرما با بیان اینکه صادرات و کاهش تولید در سال زراعی گذشته باعث نوسان نرخ خرما شده است، گفت: موجودی خرما در کشور بیش از 100 هزارتن است و برای ماه رمضان کمبود نداریم.

رشید فرخی، رئیس انجمن ملی خرما در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره دلایل گرانی خرما در بازار توضیح داد: صادرات خرما زمانی که هنوز سامانه نیما راه اندازی نشده بود، یکی از دلایل این امر است. آن زمان بسیاری از افراد که خیلی از آنها هم صادرکننده واقعی نبودند اقدام به صادرات این محصول کردند.

وی افزود: این مساله باعث شد هم صادرکننده حقیقی زیان کند هم قیمت‌های داخلی دچار نوسان شود.

رئیس انجمن ملی خرما با اشاره به افزایش 10 درصدی صادرات خرما از کشور، ادامه داد: بعد از راه اندازی سامانه نیما، این رویه کنترل شد.

فرخی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته با حدود 10 تا 15 درصد کاهش محصول نیز مواجه بودیم، گفت: این دو عامل در کنار هم بر قیمت خرما تأثیر گذاشت.

وی تصریح کرد: البته باید خاطرنشان کنم که قیمت‌ های خرما در شمال شهر تهران ربطی به نرخ این محصول در مبدا ندارد بعنوان مثال هرکیلوگرم خرمای مضافتی که در تهران حدود 40 هزارتومان عرضه می‌شود در شهرستان‌های مبدا، حدود 25 هزارتومان است.

فرخی با اشاره به نزدیک بودن ماه مبارک رمضان با بیان اینکه صادرات ما در دو مقطع سال نو میلادی و ماه مبارک رمضان اوج می‌گیرد، گفت: صادرات خرما در حال حاضر محدود شده چون صادرات آن به نزدیک ترین مقاصد صادراتی حدود یکماه به طول می‌انجامد بنابراین با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و نیاز بازارهای هدف به این محصول، هر کس که قصد صادرات خرما را داشته، این کار را انجام داده است.

بیش از 100 هزارتن خرما در سردخانه‌ ها موجود است

وی اضافه کرد: در حال حاضر میزان صادرات کم است و تا سال زراعی جدید صادرات چشمگیری نخواهیم داشت.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه موجودی کافی خرما در سردخانه‌ های کشور وجود دارد، میزان موجودی این محصول را در حال حاضر بیش از 100 هزارتن اعلام کرد و افزود: موجودی ما برای مصرف ماه مبارک رمضان کافی است ضمن اینکه حدود دو ماه دیگر خرمای نوبرانه سیستان و بلوچستان وارد بازار خواهد شد.

فرخی میزان تولید خرما را در کشور 1.2 میلیون تن اعلام کرد و گفت: در سال زراعی گذشته با توجه به کاهشی که رخ داد حدود 1.1 میلیون تن خرما در کشور تولید شد که هنوز حدود 20 درصد آن در سردخانه‌ ها موجود است.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه راهکار کنترل بازار خرما محدود یا ممنوع کردن صادرات این محصول نیست، افزود: ما سال زراعی بسیار خوبی را پیش رو داریم و نباید صادرات را محدود کنیم که سال آینده تولید کنندگان دچار مشکل شوند.

وی درباره قیمت خرما در ماه مبارک رمضان، گفت: با فرارسیدن ماه مبارک رمضان با توجه به اینکه آخرین ماه پرمصرف خرما است، کسانی که خرما در اختیار دارند، این محصول را وارد بازار می‌کنند. ضمن اینکه تا آخر ماه مبارک محصول سال زراعی جدید نیز به بازار مصرف می‌رسد.

فرخی تصریح کرد: بنابراین با کمبود عمده مواجه نخواهیم بود، ضمن اینکه احتمال دارد در دو الی سه روزی که به ماه مبارک رمضان مانده، شوک‌های جزئی در بازار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بعد از ماه مبارک رمضان مصرف خرما به شدت افت می‌کند و هوا نیز گرم خواهد شد، ادامه داد: همانطور که اشاره شد در پایان ماه مبارک، خرمای نوبرانه نیز وارد بازار می‌شود.

654 بازدید

  • اشتراک گذاری