Your browser does not support JavaScript!

دستور تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام خمینی صادر شد

29 تیر 1400

دستور تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام خمینی صادر شد

دستور تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام خمینی صادر شد


جمال ارونقی در گفت و گو با خبرگزاری فارس از تخلیه 2 میلیون تن کالای اساسی در بندر امام خمینی خبر داد.
معاون فنی گمرک گفت: در حال حاضر 2 میلیون تن کالای اساسی شامل گندم، ذرت، سویا، دانه های روغنی، جو و سایر اقلام آماده خروج از بندر امام خمینی هستند. در خصوص ترخیص دیگر اقلام باید گفت ثبت سفارش کالاهای موجود در این بندر مستلزم تامین 8/1 میلیارد یورو است که این اعتبار هنوز تخصیص یا تامین نشده است.
ارونقی در ادامه اظهار داشت: از این میزان کالای اساسی، 142 هزار تن گندم، یک میلیون و 420 هزار تن ذرت، 227 هزار تن روغن، 473 هزار تن دانه های روغنی، 431 هزار تن جو و 766 هزار تن سویا در انبارها تخلیه شده است. برهمین اساس، سه کشتی شامل 113 هزار تن دانه های روغنی، یک کشتی 5700 تنی روغن، یک کشتی 10 هزار تنی ذرت، یک کشتی 26 هزار تنی سویا، یک کشتی 57 هزار تنی شکر و دو کشتی شامل 57 هزار تن جو در حال تخلیه کالای خود هستند. 
معاون فنی گمرک از 20 کشتی دیگر حامل کالاهای اساسی درحال انتظار برای تخصیص و تامین ارز و رفع مشکل اسناد مالکیت در این بندر خبر داد.
ارونقی در مورد کالاهای اساسی تخلیه شده نیز گفت: تشریفات دو میلیون تن از کالاهای اساسی اظهار شده، به اتمام رسیده و بصورت پروانه قطعی یا حکم ترخیص 90 درصدی مجوز خروج گرفته اند. در همین راستا در 23 تیر، 44 هزار تن از کالاهای اساسی و نهاده ها بصورت کامیونی و 3 هزار تن بصورت ریلی از بندر امام خمینی خارج شدند.


تصمیم فوری برای تسریع خروج کالاهای اساسی


احمد کریمی دبیر کانون انجمن های صنفی کامیون داران کشور از اعزام کامیون های درون شهری دارای کارت هوشمند و کامیون های مخصوص حمل مصالح ساختمانی به بندر امام خبر داد و گفت: مدیر کل دفتر حمل و نقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از مدتی پیش در بندر امام خمینی مستقر شده است تا در روند جذب کامیون ها از طریق استان ها تسریع شود. بیشتر کامیون های ارسالی به بندر امام از استان های اصفهان، فارس و خراسان رضوی هستند.
به گفته ی وی: جلسه‌ای با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درخصوص بررسی رفع موانع اعزام کامیون به بندر امام خمینی و تسریع در تخلیه کالاهای اساسی و نهاده ها برگزار گردید. در این جلسه تصمیم گرفته شد که اگر شرکت حمل و نقل مبدا، ناوگانی را اعزام کند، امکان صدور بارنامه را هم در مبدا داشته باشد؛ و به اینصورت نباشد که شرکت حمل و نقل مبدا کامیون به بندر امام اعزام کند، اما بارنامه را شرکت حمل و نقل دیگری صادر و کمیسیون را هم دریافت کند.   
کریمی در ادامه افزود: یکی از مشکلات موجود گرمای شدید استان خوزستان و بندر امام است و همچنین ترددهای پی در پی و تخلیه بار برای کامیون‌داران صرفه اقتصادی ندارد. اما با این وجود کامیون ها بمنظور تسریع تخلیه کالاهای اساسی به مقصد بندر امام خمینی اعزام شده اند.

39 بازدید

  • اشتراک گذاری