Your browser does not support JavaScript!

خطر کوچک شدن سبد خانوار

22 تیر 1400

خطر کوچک شدن سبد خانوار

خطر کوچک شدن سبد خانوار


در خرداد سال جاری روغن جامد، کره پاستوریزه، خامه و مرغ نسبت به مدت مشابه سال گذشته بین 118 تا 141 درصد افزایش قیمت داشته اند.
به گزارش ایسنا، مقایسه اعداد و رقم ها نشان می دهد که یک سفره حداقلی از موادخوراکی با تورمی بیش از 50 درصد مواجه شده است، و نرخ تورم برای سایر کالاهای مصرفی خانوارها کمتر از 118 درصد افزایش داشته است. از 53 قلم کالای خوراکی منتخب مرکز آمار برای ارائه گزارش ماهانه خود، 41 قلم تورم نقطه‌ای بالاتر از 46.9 درصد داشتند. در اردیبهشت ماه قیمت 37 قلم کالا از نرخ تورم نقطه‌ای اعلام شده بالاتر بود.
آمارها نشان می دهند که عمده کالاهای مصرفی توسط خانوارها بیش از تورم کشور افزایش قیمت داشته‌اند. بنابر گزارش مرکز آمار 24 قلم کالای خوراکی از 53 قلم کالا در خرداد نسبت به اردیبهشت ماه برابر یا بیش از تورم ماهانه 2.5 درصدی افزایش قیمت داشته اند. 


تغییر قیمت سبد غذایی خانوارها چه میزان بوده است؟


قیمت سبد کالای مصرفی خانوار که شامل "برنج ایرانی، گوشت گوسفند، گوشت گوساله، مرغ، انواع حبوبات، روغن مایع، چای بسته ای، رب، قند و شکر، لبنیات، سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و خیار" می شود برای یک خانواده‌ی 4 نفره در خرداد امسال در حدود یک میلیون و 130 هزار تومان رسید، درحالی که این عدد در خرداد 99 حدود 745 هزار تومان قیمت داشت.
براساس گزارش مرکز آمار، کالاهایی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز، شکر و مرغ به ترتیب 14.7، 14.3، 9.9، 5.2 و 5 درصد نسبت به اردیبهشت سال‌جاری تغییر قیمت داشته اند.


کاهش مصرف مواد خوراکی


سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز به ازای هر فرد، 12 کیلوگرم در سال است و با توجه به جهش های متوالی قیمت این محصول در کشور، مصرف گوشت قرمز به ازای هر نفر به 6 تا 7 کیلوگرم در سال رسیده است که نشان دهنده کاهش 50 درصدی آن است. بنابر گزارش های اعلام شده از طرف مراکز رسمی آمار، تخم مرغ و سویا جایگزین محصولات گوشتی شده اند. 
دی ماه گذشته موسی شهبازی، مدیرکل دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس در نشستی گفته بود: "میانگین مصرف کالاها در سال های اخیر کاهش زیادی داشته است، بطوریکه در دهک های یک تا سه، مصرف گوشت کاهش یافته و تبدیل به مصرف مرغ و تخم مرغ شده است. به طوریکه اکنون شاهد مصرف سرانه 25 گرم گوشت قرمز در ماه توسط این سه دهک هستیم."

 

 

 

58 بازدید

  • اشتراک گذاری