Your browser does not support JavaScript!

خرمای ایرانی محصول لاکچری بازار

27 دی 1399

خرمای ایرانی محصول لاکچری بازار

افزایش هزینه های تولید و بسته بندی خرما، قیمت این کالای صددرصد ایرانی را بالاتر برده است. با وجود حجم بالای تولید خرما و مصرف بالای آن در کشور، این افزایش قیمت به هیچ وجه منطقی بنظر نمی رسد. خرما تنها در سه ماه گذشته 50 درصد افزایش قیمت داشته است.
اکبری یزدی نایب رئیس انجمن ملی خرما با اشاره به سود سرشار برخی فروشگاهها در فروش خرمای بسته بندی شده و صاحب برند گفت: طبق امار منتشره از طرف وزارت جهادکشاورزی سالانه بیش از یک میلیون تن خرما در کشور تولید می شود و بدلیل برداشت به روش سنتی، متاسفانه بخشی از تولیدات این محصول بعنوان ضایعات از گردونه خارج می شود. از این میزان 600 تا 700 هزار تن به مصرف داخلی می رسد و مابقی صادر می شود.
دو نوع عرضه خرما در بازار وجود دارد، یک نوع عرضه که توسط خود کشاورز و دیگری توسط شرکت های بسته بندی اتفاق می افتد به این شکل که خرمای خریداری شده از کشاورز را مجدد بسته بندی می کنند. و با این کار هزینه 10 درصد بیشتر می شود. با توجه به اینکه خرماهای برند و بسته بندی شده توسط فروشگاهها بفروش می رسند و سود این خرما صرفا متعلق به فروشگاه است، افزایش قیمت ها قابل قبول نیست.
از ابتدای امسال قیمت همه انواع خرما بیش از دو برابر شده است. البته باید خاطرنشان کرد افزایش قیمت ها با توجه به نوع برندی که بسته بندی خرما را انجام می دهد، متفاوت است. پیارم و کبکاب از معروفترین و محبوبترین ارقام خرما محسوب می شوند که رقم پیارم قیمت بسیار بالایی نسبت به دیگر انواع خرما دارد. 
ایران با سرانه مصرف 8 کیلویی، یکی از بزرگترین مصرف گنندگان خرما در جهان است. با توجه به افزایش قیمت خرما در ماههای اخیر پیش بینی می شود ادامه ی این روند منجر به کاهش مصرف این میوه با ارزش شود. 
 

130 بازدید

  • اشتراک گذاری