Your browser does not support JavaScript!

حضور ایران در جمع کشورهای صادرکننده گواهینامه بین المللی بذر دنیا

4 بهمن 1399

حضور ایران در جمع کشورهای صادرکننده گواهینامه بین المللی بذر دنیا


دکتر محمدحسن عصاره، رییس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی در گفتگویی با ایرنا اعلام کرد: پس از سال ها تلاش و آزمون های بین المللی، ایران به جمع کشورهای صادرکننده گواهینامه بین المللی بذر دنیا ملحق شد.
انجمن بین المللی آزمون بذر (ایستا) در بسیاری از کشورها شعبه دارد و ایران به عنوان شصت و چهارمین عضو به این انجمن محلق شده و می تواند این گواهینامه بین المللی را صادر کند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بذر به عنوان یک موجود زنده در تبادل بین کشورها باید دارای گذرنامه و شناسنامه هویتی باشد گفت: سازمان های بین المللی بذر و ارقام گیاهی می باید، گواهی بین المللی برای کشورهایی که دارای دانش فنی بذر هستند و در صادرات و واردات تجاری آن نقش دارند، صادر کنند. 
دکتر عصاره گفت: ایران در تولید بذر محصولات استراتژیک مانند گندم و جو خودکفا شده است و در محصولات علوفه ای بیش از 90 درصد و در بذر حبوبات بیش از 80 درصد از بذر داخلی استفاده می شود.
وی در ادامه اضافه کرد: یکی از دستاوردهای مهم پیوستن به این انجمن بین المللی ایجاد سهولت برای صادرات و واردات بذر می باشد و دیگر نیاز به صرف هزینه بالا و صرف وقت در اخذ گواهی بذر برای شرکت هایی که اقدام به واردات یا صادرات بذر می کنند، نیست. با توجه به اینکه کشورهای روسیه، ترکیه و پاکستان تنها همسایگان ایران هستند که این گواهی را صادر می کنند، هم اکنون ایران می تواند برای کشورهای متقاضی همسایه این گواهی را صادر کند و این موضوع منجر به ارزآوری بالا برای کشور خواهد شد.
موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی از سال 1382 عضو انجمن بین المللی آزمون بذر است و آزمایشگاه ملی این موسسه از قوانین و استانداردهای ایستا پیروی می کند، وضعیت این آزمایشگاه تا دی ماه عادی بوده ولی با پیگیری های به عمل آمده طی سالهای قبل این موسسه موفق به اخذ اعتبارنامه ایستا شد و از این پس می تواند برای بذرهای خود گواهی بین المللی صادر کند و وارد بازار جهانی بذر شود.

129 بازدید

  • اشتراک گذاری