Your browser does not support JavaScript!

تولید 156 هزار تن نخود در کرمانشاه

27 دی 1399

تولید 156 هزار تن نخود در کرمانشاه

نور بخش حاتمی رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه گفت: در سال زراعی جاری کشت 181 هزار هکتار نخود پیش بینی شده که از این سطح 60 هزار هکتار به کشت نخود پاییزه و دیم و 121 هزار هکتار به نخود بهاره اختصاص دارد. پیش بینی می شود از این میزان سطح زیر کشت 150هزار تن نخود برداشت شود.
وی در ادامه با اعلام برنامه کاهش کشت نخود بهاره بعنوان یکی از سیاست های سازمان جهادکشاورزی گفت: 140هزار هکتار در سال زراعی گذشته به کشت بهاره اختصاص داشته که براساس سیاست های جدید و انتقال کشت بهاره به پاییزه و دیم این سطح کاهش خواهد یافت.
سطح زیر کشت نخود پاییزه در سال زراعی گذشته 41 هزار هکتار بوده است که امسال با کشت نخود دیم این سطح به 60 هزار هکتار خواهد رسید.
به گفته ی نوربخش حاتمی حدود 150 هزار تن نخود در سال زراعی گذشته در استان کرمانشاه تولید شده است.
وی در ادامه هدف از توسعه کشت نخود پاییزه و دیم را استفاده از بارش های فصلی، افزایش تولید محصول، استفاده از ارقام اصلاح شده و مقاوم به بیماری، استفاده از دستگاههای مکانیزه برداشت محصول و کاهش هزینه های تولید و افزایش درآمد کشاورزان بیان کرد.
بیشترین سطح زیر کشت نخود مربوط به شهرستان های کرمانشاه، سنقر و کلیایی، اسلام آباد غرب، دالاهو، روانسر، گیلانغرب و هرسین است و ارقام سازگار نخود در استان عبارتند از ارقام هاشم، آرمان، آزاد و عادل که جزء ارقام دانه ریز و بازارپسند هستند. همچنین از طرف مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه، ارقام منصور، سعید، آنا، نصرت و آتا برای کشت معرفی شده است. 
در پایان حاتمی در راستای توسعه کشت نخود در استان، به توزیع تجهیزات و ادوات مورد نیاز کشت نخود پاییزه، توزیع بذر مرغوب، ارایه تسهیلات کم بهره و یارانه دار توسط سازمان جهاد کشاورزی طی سال های گذشته اشاره کرد.
 

122 بازدید

  • اشتراک گذاری