Your browser does not support JavaScript!

تولید خرما به یک میلیون و 150 هزار تن می‌ رسد

9 شهریور 1398

تولید خرما به یک میلیون و 150 هزار تن می‌ رسد
محسن رشید فرخی رئیس انجمن ملی خرما ، از آغاز برداشت خرما در مناطقی از جنوب کشور خبر داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که تولید خرما با رشد 20 تا 25 درصدی نسبت سال قبل به یک میلیون تا یک میلیون و 150 هزار تن برسد.

وی افزود: اگر دولت دخالتی در امر قیمت گذاری، خرید تضمینی، ممنوعیت صادرات و عوارض صادراتی وضع نکند، سال بدون دغدغه را پشت سر خواهیم گذاشت.

فرخی یزدی با اشاره به اینکه قیمت خرما همانند سایر کالا‌ها باید تابع عرضه و تقاضا باشد، بیان کرد: با توجه به آنکه دولت در ماه‌های قبل ممنوعیت صادرات خرما را به منظور تنظیم بازار وضع کرد، مقدار جزئی محصول در انبار‌ها باقی مانده که به همین خاطر تا کنون نرخی را برای تولید جدید تعیین نکرده است.

این مقام مسئول مجموع ارزش صادرات خرما در سال گذشته را 350 تا 370 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به رشد 20 تا 25 درصدی تولید پیش بینی می‌شود که امسال ارزش صادرات خرما به 400 میلیون دلار برسد.

وی درباره قیمت خرما در بازار افزود: در اقتصاد نامتعارف فعلی، امکان پیش بینی قیمت خرما در بازار وجود ندارد. اما به طور کلی اگر دولت بر عرضه کالا‌ها در بازار نظارت نداشته باشد، با نوسان و آشفتگی قیمت روبرو هستیم.

رئیس انجمن ملی خرما در پایان فروش یک بسته خرما 700 گرمی با نرخ 40 هزار تومان را در خرده فروشی‌ها نامتعارف دانست و گفت: مسئولان نظارتی قیمت خرما در خرده فروشی‌ ها را باید مبادی ورودی کنترل کنند چرا که هم اکنون قیمت خرما در خرده فروشی‌ ها هیچ سنخیتی با مبادی ورودی ندارد و تنها ضعف در نظارت‌ها زمینه را برای سودجویی دلالان و واسطه‌ ها در بازار فراهم کرده است.

534 بازدید

  • اشتراک گذاری