Your browser does not support JavaScript!

تولید بیش از نیاز مرغ و تخم‌ مرغ در کشور

31 اردیبهشت 1398

تولید بیش از نیاز مرغ و تخم‌ مرغ در کشور
تولید بیش از نیاز مرغ و تخم‌ مرغ در کشور/ بازارهای صادراتی باید فعال شود

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی، گفت: تولید مرغ و تخم‌ مرغ در کشور بیش از نیاز بازار است و باید بازارهای صادراتی فعال شود.

مرتضی رضایی معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری روز جهانی زنبورعسل که در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد در پاسخ به این سؤال که چرا به رغم اینکه گزارش می‌ دهید تولید محصولات پروتئینی در کشور وضعیت مناسبی دارد، اما قیمت‌ ها همچنان بالا است، آیا کاهش دلیل بالا رفتن قیمت است؟ گفت: زمانی شما می‌توانید کمبود را مطرح کنید که برای هر کدام از این محصولات به بازار مراجعه کنید و وجود نداشته باشد. به هیچ عنوان کمبود محصولات پروتئینی در بازار وجود ندارد.

وی ادامه داد: قیمت مصوب گوشت مرغ کیلویی 11 هزار و 500 تومان است، اما در میدان بهمن که محل تجمع کشتارگاه‌ها است، این قیمت حتی به کمتر از 9 هزار تومان هم رسیده است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بیشترین آسیبی که مردم از قیمت بازار می‌بینند، معمولاً فاصله بسیار زیاد عمده‌ فروشی و خرده‌فروشی‌ ها است.

رضایی در عین حال تأکید کرد که قیمت‌ های بازار هیچ ارتباطی به وزارت جهاد کشاورزی ندارد و این وزارتخانه مسئول تأمین و توزیع است.

به گفته رضایی، سرانه مصرف مرغ در کشور 27 کیلوگرم و سرانه مصرف گوشت قرمز 12 کیلوگرم است و تولید مرغ مازاد نیاز کشور بوده و حدود 80 تا 150 هزار تن سالانه گوشت قرمز وارد کشور می‌شود.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در عین حال گفت: با توجه به تولید بسیار زیاد مرغ و تخم‌ مرغ در کشور باید بازارهای صادراتی را فعال کنیم.

به گفته رضایی، از قبل از عید تاکنون قیمت گوشت قرمز در بازار کیلویی 10 هزار تومان کاهش یافته و قیمت دام زنده هم افت داشته است.

وی تأکید کرد: معمولاً هیجانات بر بازار قیمت‌ ها را بالا می‌برد به دلیل شرایطی که وجود دارد در برخی مواقع موج هیجانات بر بازار سوار می‌شود و قیمت‌ها را بالا می‌‌برد.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این سؤال که نهادهای دام و طیور به دست تولید کنندگان نمی‌ رسد، گفت: دو نهاده اصلی ذرت و کنجاله سویا که عمده مصرف دامداران و مرغداران را شامل می‌شود به حد کافی وارد و توزیع شده است. به طوری که 800 هزار تن کنجاله سویا در دو ماهه اخیر در کشور توزیع شده است.

رضایی در پاسخ به اینکه مافیای واردات نهاده‌ های دامی باز هم نبض بازار واردات این گونه محصولات را در دست گرفتند و حتی محصولات وارداتی خود را به دولت هم نمی‌دهند، گفت: توزیع در دست واردکنندگان نیست و در دست دولت است و بخش خصوصی اگر محصولی وارد می‌کند باید به دولت تحویل دهد و دولت هم با همکاری تشکل‌ ها و سازمان‌های استانی نهاده‌ها را توزیع می‌ دهند. سالانه 3.5 میلیون تن کنجاله سویا وارد کشور می‌شود و از طریق دولت بین تولید کنندگان توزیع می‌شود.

716 بازدید

  • اشتراک گذاری