Your browser does not support JavaScript!

تولید برنج امسال از مرز 2.6 میلیون تن گذشت

1 مهر 1398

تولید برنج امسال از مرز 2.6 میلیون تن گذشت
دبیر انجمن تولید کنندگان برنج گفت: طبق آمارها امسال تولید برنج از مرز 2 میلیون و 600 هزارتن گذشت و این امر می تواند در کاهش واردات این محصول نقش اثرگذاری داشته باشد.

« جمیل علیزاده شایق»  افزود: طبق برآوردها نیاز سالیانه برنج کشور سه میلیون تن است که سال گذشته بین 2.2 تا 2.3 میلیون تن آن از محل تولید و بقیه با واردات تامین شد.

وی اظهارداشت: برنامه ریزی تولید برنج در سال 98 نزدیک 2 میلیون و 500 هزارتن برآورد شده بود، در حالی که اکنون تولید بیش از رقم برنامه ریزی است.

به گفته علیزاده شایق بیش از 90 درصد برنج تولیدی کشور مربوط به استان های گیلان و مازندران است و کمتر از 10 درصد برنج تولیدی از استان های اصفهان، ایلام، کردستان ، خوزستان و غیره تامین می شود.

دبیر انجمن تولید کنندگان برنج با بیان این که ذائقه اکثر مردم کشور به سمت مصرف برنج شمال کشور است، گفت: برنج تولیدی دیگر استان های کشور به خود مصرفی همان استان ها می رسد، در عین حال ارقام مصرفی برنج در استان های غیر شمالی کشور با استان های شمالی کشور متفاوت است.

به گزارش ایرنا، بر اساس آمارهای رسمی ، سطح زیرکشت برنج در کشور 620 هزار هکتار است که 520 هزار هکتار آن مربوط به مازندران، گیلان و گلستان می شود.

طبق آمارهای موجود، در سه ماهه نخست امسال نزدیک به 700 هزارتن برنج وارد کشور شده، بر اساس میزان واردات سال های گذشته نتیجه گیری کرد که کسری برنج در کشور وجود ندارد و انبارها مملو از برنج های وارداتی است.

730 بازدید

  • اشتراک گذاری