Your browser does not support JavaScript!

توقف سه ماهه واردات چای

25 دی 1399

توقف سه ماهه واردات چای

احمدرضا بخشی رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی در گفت و گو با تسنیم، ضمن انتقاد از تداوم توقف واردات چای گفت: بیش از سه ماه است سازمان استاندارد جلوی ورود چای تمام شرکتها را به دلیل آیین نامه جدید گرفته است و در حال حاضر بیش از  1000 تن چای که باید نیاز کشور را در ایام پایانی سال و دو ماه ابتدایی سال آینده تامین کند، در گمرک در انتظار ترخیص است.
وی در ادامه با بیان اینکه در روزهای آینده این رقم ممکن است 10 برابر شود، افزود: به زودی همه ی شرکت ها در زمان ترخیص با این مشکل مواجه خواهند شد. تاکنون این امر منجر به هزینه های دموراژ چند صد میلیون تومانی شده است که در نهایت مصرف کنندگان (مردم) باید این هزینه های اضافی را پرداخت کنند.
بخشی در ادامه گفت: بیش از 8 سال است که چای خشک طبیعی با همان کیفیت و روال وارد کشور ما و صدها کشور دیگر در 5 قاره جهان می شود و سیستم تولید و بسته بندی و عرضه یکسان است، اما به یکباره تمام چای های وارداتی بازرگانان و برندهای داخلی به دستور سازمان استاندارد، در گمرک متوقف شده اند.
وی تصریح کرد: با وجود تایید شرایط بسته بندی و سلامت چای ها توسط شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان استاندارد در مبدا و قبل از واردات، توقیف محموله ها با اعلام اینکه چرا نام برندهای داخلی روی بسته های چای نوشته شده است و بدون ایراد بهداشتی از واردکنندگان صورت گرفته است.
این مقام مسئول با بیان اینکه نام شرکت های واردکننده روی محصول، امر رایج و برای شناسایی تاجران و صاحب کالا در بازار است افزود: سازمان استاندارد باید با شرکت های بازرسی زیرمجموعه خود در جهت اعمال سلیقه اقدام می نمود تا کالا در مبدا به گونه ای که مدنظر کارشناسان این سازمان بوده، حمل می شد. و از آنجا که شرکت های واردکننده ملزم به داشتن قرارداد با شرکت های بازرسی و زیرمجموعه استاندارد هستند در نتیجه مسئولیت اختلاف پیش آمده برعهده سازمان ملی استاندارد و شرکت های بازرسی مورد تایید آن است.
وی در پایان افزود: با وجود اقدامات بسیار خوب سازمان استاندارد برای استانداردسازی محصولات، عدم وجود کارشناسان تخصصی در جهت اجرای این قوانین در این سازمان احساس می شود که برای رفع این مسئله می تواند از تشکل تخصصی ما کمک بگیرد.


افزایش 30 تا 35 درصدی قیمت چای با نرخ ارز 17500 تومانی


احمدرضا بخشی درخصوص تغییر ارز پایه گمرکی از قیمت 4200 تومان به 17500 تومان نیز گفت: این تغییر ارز باعث افزایش قیمت 30 تا 35 درصدی قیمت چای در سال آینده خواهد شد. 
وی در ادامه افزود: این افزایش قیمت پایه پول گمرکی، بر نرخ خدمات استاندارد، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه های وزارت بهداشت برای واردات و بیمه نامه ها اثر خواهد داشت و هزینه های تامین و واردات کالاهای اساسی و دارویی را افزایش خواهد داد.
نماینده سازمان جهانی چای در ایران گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم چای هندی در بازار 110 تا 140 هزار تومان و چای سیلان 140 تا 180 هزارتومان است که با تغییر نرخ ارز در سال آینده شاهد افزایش 30 تا 40 هزار تومانی قیمت هرکیلوگرم چای خواهیم بود. لازم بذکر است تغییر تعرفه گمرکی بدون مشورت با تشکل های صنایع غذایی صورت گرفته است.
این در حالیست که پیش از این عضو کمیسیون تلفیق اعلام کرده بود افزایش تعرفه ها منجر به افزایش قیمت زیادی در هزینه های تامین سبد خانوار نخواهد شد.
 

111 بازدید

  • اشتراک گذاری