Your browser does not support JavaScript!

تسهیلات بدون سقف برای صادرکنندگان کشمش

9 دی 1399

تسهیلات بدون سقف برای صادرکنندگان کشمش

به نقل از اقتصاد آنلاین، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در نشست مشترک با مدیرعامل بانک عامل حوزه کشاورزی گفت: سازمان تعاون روستایی ملزم به فراهم کردن شرایط صادرات با پرداخت تسهیلات ویژه است. و با آغاز طرح پرداخت تسهیلات صادرات، قیمت خرید کشمش از کشاورزان به بیش از قیمت های اعلام شده افزایش خواهد یافت.
به گفته ی محمدعلی طهماسبی، طبق پیش بینی انجام گرفته با کمک بانک عامل حوزه کشاورزی در سال جاری میزان 200 هزار تن صادرات کشمش خواهیم داشت.
به گفته ی وی: قیمت خرید کشمش از باغداران در این طرح با توجه به نوع آن و کیفیت (درجه 1 و 2) از 11 تا 20 هزار تومان است که در نوع کشمش تیزآبی هر کیلوگرم از 18 هزار تومان تا 20 هزار تومان و در نوع کشمش آفتابی هر کیلوگرم از 11 هزار تومان تا 16 هزار تومان از کشاورزان خریداری خواهد شد.
وزارت جهاد کشاورزی مسئول تنظیم میزان تولید برای جلوگیری از زیان تولید کننده و استمرار تولید است. و از این منظر در زمان بیش بود و یا کمبود تولید باید به کشاورز کمک شود تا تولید، بدون زیان تولید کننده ادامه داشته باشد.
طهماسبی افزود: کشمش تولید شده در شهرستان های ملایر، تاکستان، زنجان و خراسان در سال جاری با بیش تولید مواجه بوده است، که به دستور وزیر جهاد کشاورزی برای حمایت از تولید کننده با همکاری بانک عامل حوزه کشاورزی ورود خواهیم کرد.
وی در ادامه گفت: وزیر جهاد کشاورزی با توجه به افزایش تولید کشمش، دستور ورود به چرخه حمایت از خرید کشمش تا صادرات را صادر کرده است تا علاوه بر ارزآوری از زیان تولیدکننده  نیز جلوگیری شود و تولید پایدار داشته باشیم.
محمدعلی طهماسبی ادامه داد: ورود تعاون روستایی در حمایت صادرات کشمش به معنی کاهش صادرات نیست بلکه با توجه به افزایش تولید، افزایش صادرات در دستور کار قرار دارد.
این مقام مسئول افزود: درخصوص کشمش ما چند موج تولید داریم که موج اول آن خریداری شده است، موج دوم آن در بهمن ماه است و موج سوم در اردیبهشت سال آینده اتفاق می افتد که با توجه به تمهیدات انجام شده و همکاری هایی که با بانک کشاورزی خواهیم داشت، مشکلی برای بیش بود تولید کشمش در دو موج پیش رو نخواهیم داشت. 


پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان کشمش در کمترین زمان توسط بانک عامل حوزه کشاورزی


روح اله خدارحمی، مدیر عامل بانک عامل حوزه کشاورزی نیز در این نشست، از پرداخت تسهیلات بدون سقف با نرخ سود 10 و 14.5 درصد به کارخانه های فراوری و صادرکنندگان برای صادرات کشمش خبر داد.
خدارحمی با بیان اینکه کشمش یکی از اقلام عمده صادرات کشور محسوب می شود، گفت: برای جلوگیری از زیان کشاورزان، شرایطی فراهم شده است که صادرکنندگان با استفاده از آن بتوانند کشمش تولیدی را به موقع از کشور خارج کنند.
وی در ادامه عنوان کرد: تسهیلات درنظر گرفته شده برای صادرات کشمش از دو محل قابل تامین خواهد بود. یکی از این محل ها خط اعتباری است که از صندوق توسعه ملی با منابع بانک و با نرخ سود 14.5 درصد پرداخت می شود، دیگری محل تسهیلات خط اعتباری است با نرخ سود 10 درصدی، توسط سازمان برنامه و بودجه تامین می گردد.
وی با بیان اینکه این تسهیلات به شرکت ها، صادرکنندگان و کارخانه های فراوری پرداخت خواهد شد، گفت: سازمان تعاون روستایی پرداخت بخشی از سود این تسهیلات را تضمین کرده است و ما نیز برای پرداخت آن، در کمترین زمان اعلام آمادگی می کنیم.
خدارحمی در ادامه گفت: این تسهیلات برای هزینه های جاری و سرمایه در گردش درنظر گرفته شده است. لذا پرداخت آن در کمترین زمان صورت می پذیرد.
مدیرعامل بانک عامل حوزه کشاورزی در خصوص افراد حقیقی و حقوقی واجد شرایط دریافت تسهیلات گفت: شناسایی افراد حقیقی و حقوقی واجد دریافت تسهیلات به کارگروه های استانی واگذار شده که جهادکشاورزی و کارشناسان ما عضو آنها هستند، ضمن اینکه سابقه صادرات و توان صادراتی از مستندات لازم برای دریافت این تسهیلات است. و شناسایی افراد واجد شرایط با توجه به شناختی که کارگروه های استانی نسبت به متقاضیان دارند، سخت نخواهد بود.
این مقام مسئول، میزان پرداخت تسهیلات را بدون سقف دانست و عنوان کرد: میزان تسهیلات پرداختی توسط کارگروه استانی تعیین می گردد.
 

146 بازدید

  • اشتراک گذاری