Your browser does not support JavaScript!

تداوم رشد قیمت ها/ مواد غذایی در بالاترین حد 6 سال اخیر

23 اسفند 1399

تداوم رشد قیمت ها/ مواد غذایی در بالاترین حد 6 سال اخیر

تداوم رشد قیمت ها/ مواد غذایی در بالاترین حد 6 سال اخیر

براساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو، قیمت جهانی غذا در ماه گذشته میلادی به بالاترین رقم طی 6 سال اخیر رسیده است. روغن های گیاهی و شکر بیشترین افزایش قیمت را برای دومین ماه متوالی به نام خود ثبت کرده اند. به نقل از رویترز، فائو اعلام کرد شاخص قیمت بین المللی مواد غذایی در ماه فوریه 4/2 درصد افزایش داشته و به 116 رسیده است که 5/26 درصد بیشتر از سال گذشته است.
براساس پیش بینی فائو ذخایر جهانی غلات در سال 2021 به میزان 811 میلیون تن خواهد رسید که به معنای کاهش سالانه 9/0 درصدی آن است. شاخص قیمت انواع غلات 2/1 درصد افزایش داشته و در این بین سورگوم به علت تقاضای بالا از سوی چین بیشترین افزایش قیمت را به نام خود ثبت کرده است. همچنین با وجود افزایش قیمت ذرت و برنج، قیمت صادرات گندم تا حدود زیادی ثابت مانده است. 
پیش بینی مقدماتی فائو درخصوص تولید گندم در سال 2021 به سومین رشد سالانه متوالی و رسیدن تولید به 780 میلیون تن اشاره دارد. این رقم منعکس کننده افزایش 5/7 میلیون تنی برآورد تولید گندم جهان پس از انتشار آمار رسمی از سوی استرالیا، اتحادیه اروپا، قزاقستان و روسیه است. 
پیش بینی تولید جهانی برنج هم با پیش بینی هند از تولید بالاتر، به میزان 6/2 میلیون تن در مقایسه با برآورد ماه پیش افزایش یافت.
شاخص قیمت لبنیات و گوشت نیز به ترتیب 7/1 درصد و 6/0 درصد رشد داشته است. 
به گفته اقتصاددانان فائو، قیمت بالاتر غذا مشکلات اقتصادی به وجود آمده از همه گیری کرونا مخصوصا برای گروه های آسیب پذیر را تشدید می کند. 
تولید بالاتر در برخی کشورها برای جبران نیاز به واردات بیشتر در سایر کشورها کافی نیست. فائو تخمین میزند 45 کشور از جمله 34 کشور آفریقایی و 9 کشور آسیایی به خاطر جنگ، شرایط جوی و شیوع کرونا که آنها را آسیب پذیرتر کرده، نیاز به کمک های بیشتری دارند.
 

118 بازدید

  • اشتراک گذاری