Your browser does not support JavaScript!

توزیع برنج‌های وارداتی پس از فصل برداشت داخلی

3 مهر 1398

توزیع برنج‌های وارداتی پس از فصل برداشت داخلی
برنج‌های وارداتی از هفته آینده ترخیص می‌شود

بنا بر اعلام مدیرکل دفتر برنامه‌ ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، توزیع برنج وارداتی پس از پایان فصل برداشت خواهد بود.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد رضا کلامی در این خصوص گفته است: اواخر سال 1397، قیمت برنج با رشدی غیرمنطقی روبرو شد از این رو ضرورت کنترل بازار مطرح شد، از سویی همواره طرف هندی، که عمده‌ ترین صادرکننده برنج به ایران محسوب می‌شود، از ممنوعیت فصل برداشت سوء استفاده کرده و قیمت‌ ها را بالا می‌ برد.

وی گفت: در جلسات ستاد تنظیم بازار ضرورت پیشگیری از سوء استفاده های احتمالی مطرح و مقرر شد تدابیری به منظور ممانعت از پرداخت ارز بیشتر و خرید برنج با هزینه بالاتر اتخاذ شود. این در حالی است که برخی بدون توجه به این موضوع، درصدد مخالفت با این مصوبه برآمدند. اوایل مرداد ماه بود که سازمان برنامه و بودجه درخواست برقراری ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را ارائه کرد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اتفاقات رخ داده سبب شد ستاد تنظیم بازار مجددا به موضوع واردات برنج ورود کند تا تکلیف برنج دپو شده در بنادر مشخص شود.

وی در خصوص تصمیمات اتخاذ شده توضیح داد: مقرر است برنج وارداتی که عملیات تامین ارز آن صورت گرفته، با ارائه تعهد مبنی بر نگهداری کالا در انبارهای تحت نظر دولت نسبت به ترخیص این کالا اقدام شود.

به گفته او، بر پایه مصوبه ستاد تنظیم بازار و کمیسیون واردات دفتر معاون اول رییس‌ جمهوری در هفته آینده عملیات تعهد سپاری واردکنندگان و ترخیص برنج صورت خواهد گرفت.

از سوی دیگر عباس قبادی - دبیر ستاد تنظیم بازار در جهت حمایت از تولید داخل و حمایت از کشاورزان آب پاکی را روی دست سودجویان ریخت.

او با اشاره به سال رونق تولید و حمایت از تولید کننده داخلی، درباره واردات برنج گفت: ثبت سفارش و واردات برنج، تا پایان فصل برداشت محصول داخلی ممنوع است و این وزارتخانه نیز اجازه توزیع برنج وارداتی را تا پایان برداشت برنج داخلی نخواهد داد. برنج‌ های وارداتی پس از برداشت و عرضه برنج داخلی، در سطح کشور توزیع می‌شود؛ بنابراین این اعمال ممنوعیت، برای کمک به تولید داخل و حمایت از شالیکاران در شمال کشور است.

وی درباره نامه نوشته شده به معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: این نامه در جهت حمایت از تولید داخل بوده است. برنج‌ها قبلا و براساس نیاز کشور و ثبت سفارش‌ های فروردین ماه وارد بنادر شده است؛ اما از آنجا که برای تولید کننده داخلی و کشاورزان مشکلی پیش نیاید، فعلا در انبارهای گمرک دپو شده تا پایان فصل برداشت برنج داخلی به اتمام برسد.

قبادی توضیح داد: آبان ماه زمان مناسبی است برای توزیع برنج های وارداتی چرا که برنج های داخلی توزیع آنها مشخص شده است.

او با اشاره به دپوی 5000 تن برنج در گمرک گفت: بلاتکلیفی برنج‌ های وارداتی در گمرکات به هیچ وجه صحت ندارد؛ ضمن اینکه محموله‌های مزبور شاید با مشکلات دیگری همچون بروکراسی اداری، گمرکی، پرداخت ارز به فروشنده خارجی و نظیر آن مواجه باشند.

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: برنجی که در کشور ما تولید می شود جزو برنج های خوب دنیا است و امکان صادرات آن هم وجود دارد و یکی از اهداف ما در سال 98 این است که بخشی از تولید داخل را صادر کنیم، کمااینکه در بخش واردات در این مقطع حدود 10 درصد نسبت به سال های گذشته کمتر ورودی داشته ایم.

وی عنوان کرد: تمام تلاش ما این است که در تولید داخل در بخش برنج همچون گندم به خودکفایی برسیم.

683 بازدید

  • اشتراک گذاری