Your browser does not support JavaScript!

بررسی خروج خشکبار از بن‌ بست‌های صادراتی

11 مهر 1398

بررسی خروج خشکبار از بن‌ بست‌های صادراتی
بازار برای شفاف شدن قیمت آجیل لحظه شماری می‌کند

با وجود آنکه ایران قطب خشکبار در دنیا به شمار می رود، از این رو با بازپس گیری جایگاه قبلی خود در بازارهای هدف نیازی به صادرات نفت نیست.

سال گذشته شیب تند قیمت اقلام آجیل و خشکبار ناشی از اُفت چشمگیر تولید، کار را به جایی رساند که بسیاری از خانوار‌ها چاره‌ای جز حذف این محصول از سبد مصرفی خود نداشتند؛ اما امسال شرایط مساعد اقلیمی و نبود مشکلاتی اعم از سرمازدگی و گرمازدگی موجب شد تولید بسیاری از اقلام نسبت به سال قبل 30 تا 50 درصد رشد داشته باشد که این امر در روند توزیع و قیمت بی تاثیر نیست.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که قیمت اقلام آجیل و خشکبار در پی کنترل نرخ ارز و تولید انبوه محصول در خرده فروشی‌ ها سقوط کرده است که استمرار این روند در هفته‌ های آتی همزمان با ورود محصول جدید در رونق بازار داخل و خارج بی تاثیر نیست.

اگرچه محمد علی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی معتقد است که قیمت اقلام آجیل و خشکبار تابع نرخ‌های جهانی است و نمی‌توان پیش بینی دقیقی راجع به شرایط بازار داشت، اما رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار نظر دیگری دارد و اذعان می‌کند که قیمت محصولات به سبب فراوانی عرضه حداقل 30 درصد در بازار کاهش داشته است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت تولید، قیمت و صادرات اقلام آجیل و خشکبار و تاثیر فراوانی عرضه بر قدرت خرید خانوار با خبر شویم:

تغییرات مثبت تولید اقلام آجیل و خشکبار نسبت به سال قبل
محمد علی طهماسبی معاون وزیر امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در گفت وگو درباره آخرین وضعیت تولید محصولات خشکبار اظهار کرد: سال گذشته تولید پسته به سبب گرمازدگی با اُفت چشمگیری روبرو شد، اما امسال به سبب شرایط مساعد اقلیمی برآورد‌های اولیه حاکی از آن است که تولید به حدود 280 تا 290 هزار تن برسد، اما با توجه به آنکه برداشت همچنان ادامه دارد، باید منتظر برداشت نهایی تولید ماند.

وی از رشد 16 درصدی تولید فندق خبر داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که امسال 25 تا 26 هزار تن فندق تولید شود که در صورت تحقق این میزان تولید نسبت به سال قبل تغییرات مثبتی دارد.

طهماسبی ادامه داد: علی رغم سال گذشته، امسال تولید بادام به واسطه بارندگی‌های مناسب با رشد 9 تا 10 درصدی نسبت به سال قبل پیش بینی می‌شود که به حدود 155 هزار تن برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی مجموع تولید انگور امسال را 3 میلیون و 280 هزار تن اعلام کرد و گفت: همه ساله بخشی از انگور تولیدی پس از فرآوری به عنوان کشمش، شیره و سرکه مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طور معمول سالیانه حدود 40 تا 50 هزار تن کشمش در کشور تولید می‌شود که امسال به سبب شرایط مساعد پیش بینی می‌شود که 800 هزار تن انگور به تولید کشمش اختصاص یابد که از این میزان حدود 200 هزار تن کشمش تولید خواهد شد.

وی مجموع تولید گردو در سال گذشته را 220 هزار تن اعلام کرد و افزود: این در حالی است که امسال تولید گردو به دلیل کاهش سرمازدگی و بارندگی‌های مناسب با رشد 30 درصدی نسبت به سال قبل به حدود 290 هزار تن می‌رسد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره اینکه با وجود رشد تولید اقلام آجیل و خشکبار، بازار صادراتی و قیمت محصول به کدام سمت و سو خواهد رفت، بیان کرد: از دهه 40 قیمت برخی اقلام آجیل و خشکبار تابع نرخ‌های جهانی بوده و قیمت داخلی برآن حاکم نیست.

طهماسبی با اشاره به اینکه تغییرات نرخ ارز تاثیر مثبتی بر بازار صادرات اقلام آجیل و خشکبار داشته است، گفت: با آزاد شدن نرخ ارز، قیمت اقلام آجیل و خشکبار شیرین شد به طوریکه صادرات آن برای صادرکننده صرفه اقتصادی دارد، اما در مواقعی که نرخ ارز سرکوب می‌شود، قیمت محصولات در بازار کاهش می‌یابد.

به گفته وی، اقلامی همچون خشکبار، بادام، برگه، پسته، انجیر از طیف خشکبار صادراتی به شمار می‌روند که متاثر از نرخ ارز قیمت آن‌ها با نوساناتی در بازار روبرو می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره آینده صادرات اقلام آجیل و خشکبار گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید پیش بینی می‌شود که در صورت تامین سرمایه در گردش برای خرید کارتن و سایر ملزومات و رفع مشکلات حمل و نقل با رونق صادرات و افزایش ارزآوری حاصل از این محصولات روبرو شویم.

طهماسبی با بیان اینکه کمبودی در توزیع هیچ یک از اقلام آجیل و خشکبار وجود ندارد، تصریح کرد: علی رغم شرایط مساعد تولید نمی‌توان پیش بینی دقیقی راجع به قیمت محصولات در بازار داشت چرا که قیمت تمامی این اقلام تابع نوسان نرخ ارز است.

باز پس گیری جایگاه قبلی آجیل و خشکبار ایران در بازارهای هدف/ ایران قطب خشکبار دنیا
محمد ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در گفت و گو، از افزایش 3 برابری تولید پسته نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و گذر از سرمازدگی و گرمازدگی پیش بینی می‌شود که تولید پسته حداقل به 220 هزار تن برسد.

وی با اشاره به اینکه قیمت پسته در مقایسه با ماه‌های قبل 100 درصد در بازار کاهش یافته است، افزود: هم اکنون فروشندگان خشکبار هر کیلو پسته را با نرخ 120 هزار تومان خریداری می‌کنند که با این وجود دیگر نمی‌توانند با نرخ‌های 200 تا 220 هزار تومان هر کیلو پسته را به مصرف کنندگان عرضه کنند.

به گفته ارزانی ممقانی، با ورود محصول جدید و فراوانی عرضه در هفته‌های آتی پیش بینی می‌شود که قیمت هر کیلو پسته در خرده فروشی‌ها به 150 هزار تومان کاهش یابد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار درباره آخرین وضعیت تقاضا برای خرید اقلام آجیل و خشکبار گفت: سال گذشته نوسان شدید قیمت‌ها در برابر کاهش درآمد خرید خانوار موجب شد تقاضای چندانی برای خرید اقلام آجیل و خشکبار در بازار وجود نداشته باشد، اما امسال به واسطه افزایش تولید و اُفت چشمگیر قیمت شاهد رونق تولید در بازار داخل خواهیم بود.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات اقلام آجیل و خشکبار بیان کرد: سال گذشته، بازار صادراتی اقلام آجیل و خشکبار به سبب کمبود تولید چندان مناسب نبود، اما امسال به واسطه افزایش تولید در صورتی که بخشنامه جدیدی که منجر فلج شدن صادرات شود، صادر نشود، شاهد رونق این بازار خواهیم بود.

ارزانی ممقانی ادامه داد: سال گذشته به سبب جهش یکباره قیمت‌ ها بسیاری از اعضا به سبب نبود تقاضا در بازار داخل متضرر شدند، اما امسال پیش بینی می‌شود که وضعیت خشکبار بهبود یابد.

این مقام مسئول با انتقاد از نبود حمایت‌های لازم از بخش صادرات اقلام آجیل و خشکبار بیان کرد: علی رغم تلاش متعدد صادرکنندگان برای صادرات محصول به اقصی و نقاط مختلف دنیا، اما متاسفانه حمایتی از صادرکنندگان صورت نمی‌گیرد تا با رونق صادرات ارزآوری مناسبی نصیب کشور شود.

به گفته وی، در سال‌های اخیر، وضع مقررات یک شبه صادرکنندگان را در امر صادرات با چالش‌ هایی روبرو کرده است، در حالی که ایران را با خشکبار در دنیا می‌شناسند و به عبارت دیگری قطب خشکبار در دنیا به شمار می‌رود، از این رو انتظار می‌رود با اعمال حمایت‌های لازم و خروج از این بن بست، جایگاه قبلی خود در آجیل و خشکبار از سایر کشور‌ها را پس بگیریم تا دیگر نیازی به صادرات نفت و درآمد‌های حاصل از آن نداشته باشیم.

729 بازدید

  • اشتراک گذاری