Your browser does not support JavaScript!

بررسی افزایش قیمت حبوبات در یک سال گذشته

22 آذر 1399

بررسی افزایش قیمت حبوبات در یک سال گذشته

به نقل از خبرگزاری مهر، قیمت حبوبات از سال گذشته تاکنون با میانگین 177.2 درصدی افزایش بی سابقه ای  داشته است. قیمت هر کیلو لوبیا سفید 17 هزار تومان، لوبیا چیتی 19 هزار تومان، عدس 15 هزار تومان، نخود 13 هزار تومان، لوبیا قرمز 22 هزار تومان و لپه 21 هزار تومان نسبت به سال گذشته افزوده شده است.
شیوع کرونا و افزایش تقاضا برای اقلام و مایحتاج خوراکی، مشکلات تخصیص ارز و دپوی کالاهای وارداتی در گمرک زمینه گرانی و کمبود حبوبات را در بازار فراهم کرده است.
رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در این خصوص گفت: کرونا از دو جنبه باعث افزایش قیمت ها در این زمینه شده است. از یک سو قرنطینه ی خانگی و افزایش تقاضا برای اقلام خوراکی باعث گرانی ها شده است و از دیگر سو اولویت گذاری دولت به ترخیص کالاهای بهداشت محور باعث دپو شدن دیگر اقلام در گمرک شده است و این دو مورد از دلایل مهم این افزایش قیمت بی سابقه است.


رشد 16 درصدی تولید حبوبات


محدودیت در واردات و افزایش قیمت ها، باعث توجه و تمرکز بیشتر بر کشت داخلی شده است. با توجه به افزایش قیمت حبوبات در بازار، کشت این محصولات از طرف کشاورزان مورد استقبال قرار گرفته و در سال آینده شاهد افزایش تولیدات حبوبات خواهیم بود.  که این افزایش تولید، می تواند علاوه بر رفع نیازهای داخلی به صادرات این محصولات نیز منجر شود. بنا بر گزارش مسئولان وزارت کشاورزی تولید حبوبات در سال جاری با رشد 16 درصدی روبرو بوده است. 
مدیر کلی فعلی دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما در برخی محصولات خودکفا هستیم و در برخی دیگر نیاز به واردات احساس می شود. درخصوص حبوبات دیم در سال زراعی 98-99 بیش از 125 هزار هکتار سطح زیر کشت داشته ایم که 21 هزار هکتار از سال گذشته بیشتر بوده است، سطح زیر کشت مکانیزه و مستقیم در سال زراعی 98-99 با افزایش سطح 20 هزار هکتاری به 140 هزار هکتار رسیده است. 
   

 

محصول  سال زراعی 97-98 (تولید به تن)   سال زراعی 98-99 (تولید به تن)
نخود     285000    360000
عدس     61000     75000
لوبیا 249000 275000
سایر حبوبات 102000 10000


خودکفایی در تولید لوبیا، نخود و عمده حبوبات  


مدیر دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت کشاورزی با بیان اینکه در تولید عمده حبوبات به خودکفایی رسیده ایم، گفت: ما فقط در تولید عدس و نخود دسی (که برای تولید لپه مورد استفاده قرار می گیرد) مشکلاتی داریم که در پی برطرف کردن آن هستیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر میزان تولید نخود کابلی در کشور 290 هزار تن است در حالی که مصرف داخلی به میزان 265 هزار تن می باشد. 70 تا 80 درصد تولید نخود مربوط به نخود درشت و مابقی نخود رنگی (دسی) که در استان های کردستان، آذربایجان شرق و آذربایجان غربی تولید می شود.
عزیزکریمی افزود: میزان نیاز عدس در کشور در حدود 200 هزار تن است که از این میزان در حدود 90 هزار تن در کشور تولید می شود و برای تامین مابقی نیاز داخلی مجبور به واردات هستیم.
این مقام مسئول گفت: میزان تولید لوبیا در کشور بین 270 تا 280 هزار تن است در حالی که میزان نیاز بازار در حدود 250 هزار تن می باشد و ما در تولید این محصول و محصولاتی مانند ماش و باقلا به خودکفایی رسیده ایم. بنابراین در تولید حبوبات مشکل خاصی وجود ندارد و با توجه به بهبود وضعیتی قیمت در سال جاری، کشت این محصولات با استقبال کشاورزان روبرو شده است و پیش بینی می شود در سال آینده سطح زیر کشت بیشتر و در نتیجه تولید حبوبات بیشتری داشته باشیم.


حبوبات بعد از تمام محصولات گران شد


 عزیزکریمی در ادامه ی سخنان خود افزود: با توجه به اینکه ما تنها در تامین عدس و نخود رنگی نیاز به واردات داریم، نمی توان گفت افزایش نرخ حبوبات نسبت به سال گذشته به دلیل نوسانات ارزی بوده است. در سال 98 با توجه به تولید و ذخایر مطلوب حبوبات قیمت ها ثابت ماند و در اواخر سال افزایش قیمت ها شروع شد و در سال جاری ناگهان قیمت ها افزایش 100 درصدی داشتند. در این مورد می توان گفت که کمبود و گرانی نهاده های کشاورزی و خدمات و... در افزایش قیمت حبوبات تاثیر داشته اند.
 

124 بازدید

  • اشتراک گذاری