Your browser does not support JavaScript!

ایران موفق ترین کشور خاورمیانه در تامین امنیت غذایی است

30 اردیبهشت 1397

ایران موفق ترین کشور خاورمیانه در تامین امنیت غذایی است
ایران موفق ترین کشور خاورمیانه در تامین امنیت غذایی است/اجرای طرح ارتقای سلامت محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره

سرپرست سازمان حفظ نباتات گفت : نهادهای بین المللی ایران را جزو کشورهای الگو در زمینه تامین امنیت عذایی در منطقه و به ویژه خاورمیانه می دانند .


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،مهدی قائمیان ، که برای شرکت در همایش بین المللی تامین امنیت غذایی به باکو سفر کرده است، افزود: بر اساس آخرین گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ( فائو ) ایران در زمینه تامین امنیت غذایی موفق ترین کشور در خاورمیانه است و دبیر کل این سازمان در دیدار اخیر با وزیر جهاد کشاورزی،از فعالیت های ایران تقدیر کرد .


وی با اشاره به دستآوردهای جمهوری اسلامی ایران در 30 سال اخیر در راستای تامین امنیت غذایی و رسیدن به خودکفایی در تولید محصولات غذایی گفت : اگر چه در سال 1979 میلادی 65 درصد سبد غذایی کشورمان وابسته با واردات بود ولی اکنون نزدیک به 70 درصد محصولات غذایی در داخل کشور تولید می شود که در این همایش از ما در این خصوص سووال شد و تجربیات خود برای حاضران مطرح کردیم .


قائمیان در پاسخ به نحوه نظارت بر کشت محصولات کشاورزی از نظر سلامت غذایی ،گفت : یک طرح بزرگ بعنوان ارتقای سلامت محصولات کشاورزی اخیرا در ایران با کمک سازمان ها و وزارتخانه های مختلف از جمله وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت به اجرا گذاشته شده است .


سرپرست سازمان حفظ نباتات تصریح کرد : هدف از این طرح انجام بازرسی از مزرعه تا آخرین مرحله یعنی عرضه محصولات غذایی در بازار و رسیدن بر سر سفره ها است که تمام مراحل آن از نظر سلامت محصول بررسی می شود .


وی در مورد همکاری ایران با نهادهای بین المللی در زمینه تامین امنیت غذایی، گفت :ما مثل بقیه کشورها بخصوص کشورهای همسایه و دوست و برادر حاضر هستیم در رعایت شرایط مد نظر آنها بر اساس قوانین بین المللی اقدام کنیم.


وی در مورد همکاری جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها و بخصوص کشورهای دوست و همسایه در عرصه امنیت غذایی گفت:آماده برای صادرات محصولات مطابق قوانین بین المللی و با شرایط و مقررات قانع کننده این کشورها از نظر تامین امنیت غدایی هستیم .


نخستین همایش بین المللی امنیت غذایی روز جمعه از سوی موسسه دولتی امنیت غذا جمهوری آذربایجان ، اتحادیه اروپا و بانک جهانی و با حضور مسوولان و نمایندگان چند کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران و نهادهای بین المللی فعال در این حوزه در باکو برگزار شد.

687 بازدید

  • اشتراک گذاری