Your browser does not support JavaScript!

انتقاد سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران از عملکرد سازمان حمایت و وزارت جهاد کشاورزی

8 آذر 1399

انتقاد سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران از عملکرد سازمان حمایت و وزارت جهاد کشاورزی

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمدرضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران چنین اظهار نمود: در چند ماه اخیر به دلیل افزایش هزینه ها در اقتصاد کلان کشور، شاهد افزایش قیمت تولید در تمام صنایع از جمله صنعت لبنیات بودیم. اما این افزایش هزینه های تحمیلی به تولیدکنندگان همزمان منجر به افزایش قدرت خرید مردم نشده است.
بنی طبا گفت: از آنجایی که 65 تا 70 درصد هزینه های تولید در صنعت لبنیات وابسته به شیر خام است، مهم ترین بخش افزایش هزینه ها مربوط به این ماده اولیه می باشد. از تیر ماه سال جاری، با مشخص شدن قیمت ها، شاهد افزایش 55 درصدی قیمت شیر خام تا به امروز بوده ایم. با این وجود قیمت واقعی بازار بیش از این است و متاسفانه از سوی تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده هیچ گونه نظارتی صورت نمی گیرد.
وی افزود: اقلام بسته بندی از شرکت های پتروشیمی تهیه می شود و با بالا رفتن 70 درصدی نرخ ارز در چند ماه گذشته قیمت محصولات پتروشیمی در حدود 87 درصد افزایش پیدا کرده و در نتیجه باعث افزایش هزینه های تولید محصولات لبنی شده است.
بنی طبا تصریح کرد: یکی دیگر از دلایل افزایش هزینه های تولید مربوط به افزایش 40 درصدی حمل و نقل است. این افزایش هزینه در اختیار تولیدکننده نبوده است و تبعات سیاست گذاری هایی بوده که بسیاری از مسئولین به نوعی در آن نقش داشته اند.
بنی طبا در ادامه اظهار داشت: نظر ما این است که دخالت دولت در قیمت گذاری و سرکوب قیمت ها به دلیل عدم شفافیت، ایجاد فساد، ایجاد رانت و.... کار اشتباهی است. باید نظام عرضه و تقاضا در بازار حاکم گردد و به رسمیت شناخته شود. اگر دولت قصد دخالت دارد، می تواند به جای رها کردن بخشی از زنجیره، که موجب عدم رعایت قیمت های مصوب، آسیب بازار و تشویش افکار عمومی می گردد، در کل زنجیره دخالت و نظارت کند.
وی اضافه کرد: نحوه دخالت دولت از منظر کمی و کیفی در قیمت گذاری اشتباه است. درصورتیکه اگر نظام عرضه و تقاضا در صنایع و بخصوص صنایعی که رقابتی هستند به رسمیت شناخته شود، بازار به تعادل خواهد رسید که این به نفع مصرف کننده است. 
بنی طبا در پایان خاطر نشان کرد: مطابق با آیین نامه قیمتگذاری محصولات تولید داخلی، سود مشروعی که تولیدکننده می تواند دریافت کند حداکثر 17 درصد و حداقل 11 درصد است. این در حالیست که اگر عرضه و تقاضا در کل زنجیره به رسمیت شناخته شود، به دلیل فضای رقابتی در بازار محصولات لبنی، حداکثر سودی که برای این کالاها دریافت می شود پایین تر از 10 درصد خواهد بود. اما متاسفانه رقابت در تمام زنجیره سرکوب شده است. در سال جاری که سال جهش تولید است، شاهد کاهش تولید در کارخانه ها بیشتر از سال های گذشته بوده ایم و دلیل این موضوع افزایش هزینه های ناشی از قیمت گذاری دستوری و عدم تعهد وزارت جهادکشاورزی و سازمان حمایت به نتایج جلسات کارشناسی است.
بنا به تحلیل کارشناسان بازار خشکبار و حبوبات ایران، اتفاقات مشابهی چون افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش قیمت ملزومات بسته بندی و افزایش هزینه های حمل و نقل، در صنعت بسته بندی حبوبات نیز روی داده است. این امر آشفتگی در بازار حبوبات و افزایش قیمت قابل توجهی را موجب شده است و خصوصا شرکتهای بسته بندی حبوبات را دچار مشکلات عدیده ای در زمینه قیمتگذاری و فروش نموده است. با توجه به  افزایش نیافتن قدرت خرید مردم این افزایش قیمت ها موجب کمتر شدن مصرف حبوبات خواهد شد. با توجه به اینکه قیمت اغلب محصولات پروتئینی در چند ماه اخیر با رشد فزاینده قیمت مواجه شده و عملا این محصولات در سبد غذایی بسیاری از خانوارها کاهش یافته و یا حتی از سبد مصرف آنها حذف گردیده، لذا افزایش قیمت در بازار حبوبات موجب فشار مضاعف به مصرف کنندگان جهت تامین پروتئین مورد نیاز روزمره شان خواهد شد.
 

122 بازدید

  • اشتراک گذاری