Your browser does not support JavaScript!

امکان صادرات 5 میلیارد دلاری پسته

23 مهر 1398

امکان صادرات 5 میلیارد دلاری پسته
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: باتوجه به فراهم بودن شرایط برای افزایش تولید پسته، این محصول طی چند سال آینده می تواند 4 تا 5 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.

علی‌اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در مراسم راه اندازی معاملات آتی پسته در بورس کالای ایران، امکانات سخت‌افزاری تولید پسته در کشور را مناسب ارزیابی کرد و افزود: در حال حاضر تجارت خارجی پسته حدود 1.5 میلیارد دلار است.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به فراهم بودن شرایط برای افزایش تولید این محصول، پسته طی چند سال آینده می تواند 4 تا 5 میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، خشکسالی را از دلایل کاهش تولید پسته در سال گذشته عنوان کرد و افزود: حدود 13 استان در کشور به صورت تجاری پسته تولید می کنند و در سایر استان ها نیز تولید این محصول در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود میزان تولید امسال نسبت به سال گذشته با افزایش همراه باشد.

مهرفرد با تاکید بر این موضوع که در صنعت پسته امکان توسعه سطح تولید فراهم است، گفت: سالانه 14 هزار هکتار ظرفیت جدید برای این محصول ایجاد می شود و با ارتقای زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری می توان جایگاه ایران در این تجارت را در بازارهای جهانی ارتقا داد. همچنین 30 تا 50 هزار هکتار نیز اصلاح و بازسازی باغات در این بخش انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه پسته ظرفیت تجاری خوبی وجود دارد که باید از آن استفاده کرد، گفت: در این شرایط اگر بتوانیم مشکلات بازار را شناسایی کنیم و انگیزه ها را برای ورود فعالان بازار به بورس افزایش دهیم، خواهیم توانست تولید پسته را با شیب تند بالا ببریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بورس کالای ایران باید با استارتاپ ها وارد همکاری شود که این موضوع سبب ارتقای کیفیت محصولات و استانداردسازی اثرگذار خواهد شد.

797 بازدید

  • اشتراک گذاری