Your browser does not support JavaScript!

امتناع بانک مرکزی از اختصاص ارز به واردات برنج

12 تیر 1398

امتناع بانک مرکزی از اختصاص ارز به واردات برنج
امتناع بانک مرکزی از اختصاص ارز به واردات برنج

حداکثر نرخ هر کیلو برنج هندی 8 هزار تومان

کشاورز گفت: بانک مرکزی، با این استدلال که تاکنون 600 هزار تن برنج وارد شده است، از اختصاص ارز به واردات امتناع می‌کند.

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت و گو ، از ثبات قیمت برنج خارجی در بازار خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات انتقال ارز در برنج پاکستانی، ممکن است قیمت این محصول 15 درصد در بازار افزایش یابد.

وی حداکثر نرخ کنونی هر کیلو برنج هندی را 7 هزار و 500 تا 8 هزار و برنج پاکستانی را 8 تا 8 هزار و 200 تومان اعلام کرد و افزود: با وجود مشکلات انتقال ارز، هم اکنون بخشی از برنج پاکستانی مانده در گمرکات منتظر قیمت گذاری سازمان حمایت است.

کشاورز ادامه داد: با مجوز افزایش 15 درصدی قیمت برنج پاکستانی از سوی سازمان حمایت، حداکثر قیمت هر کیلو برنج به 9 تا 9 هزار و 200 تومان می‌رسد که با این وجود فروش با نرخ‌های بالاتر گران فروشی است.

دبیر انجمن واردکنندگان با بیان اینکه از ابتدای سال تا کنون 600 هزار تن برنج وارد کشور شده است، گفت: بانک مرکزی، دولت و وزارت جهاد کشاورزی با این استدلال که تا کنون 600 هزار تن برنج وارد شده است، صدور واردات مجدد را تهدیدی برای تولید داخل می‌دانند که به همین خاطر از اختصاص ارز به واردات و ثبت سفارش امتناع می‌کنند، در حالیکه 450 هزار تن از برنج وارداتی به مصرف رسیده است.

به گفته وی، اگر قرار بود واردات برنج خارجی، بازار برنج ایرانی را تحت تاثیر خود قرار دهد، از این رو نباید شاهد افزایش روزمره قیمت برنج ایرانی در بازار بودیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه 6 دهک مردم برنج خارجی مصرف می‌کنند، بیان کرد: در حال حاضر 100 هزار تن برنج در گمرکات کشور آماده ترخیص است که بدون تردید صدور مجوز ترخیص بر آرامش بازار برنج ایرانی تاثیر گذار خواهد بود و در غیر این صورت مصرف برنج سفره خانوار مورد تهدید قرار می‌گیرد.

وی در پایان تصریح کرد: اگر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اجازه ترخیص برنج‌ های هندی مانده در گمرکات و ثبت سفارش جدید را ندهند و بانک مرکزی از تخصیص ارز اجتناب کند، بدیهی است که قیمت برنج خارجی با نوساناتی در بازار روبرو شود.

675 بازدید

  • اشتراک گذاری