Your browser does not support JavaScript!

افزایش کشت نخود در کشور

17 آذر 1399

افزایش کشت نخود در کشور

رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم از کشت نخود در 700 هزار هکتار از زمین های دیم کشور خبر داد.
به نقل از پایگاه خبری وزارت کشاورزی، دکتر صابر گلکار با بیان اینکه در 700 هزار هکتار از زمین های دیم کشور نخود کشت می شود گفت: در کشت پاییزه نخود طولانی تر شدن دوره رشد، مواجه نشدن با تنش های آخر فصل و استفاده از بارش ها در آبیاری محصولات، باعث افزایش 2 برابری برداشت این محصول شده است.
رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم افزود: این موسسه برای کشت پاییزه در مناطق سرد و معتدل 5 رقم نخود شامل آنا، آتا، نصرت، منصور، سعید را معرفی کرده است. جدیدترین ارقام نخود دیم کشور آتا و نصرت هستند.
وی همچنین افزود با استفاده از ارقام جدید و روش برداشت مکانیزه نخود به دلیل کاهش هزینه های تولید و برداشت آسان، کشاورزان قادر به برداشت بیش از یک تن از این محصول در هر هکتار خواهند بود.


معرفی 12 رقم جدید برای مناطق مختلف دیم خیز کشور تا پایان سال 99 در موسسه تحقیقات دیم مراغه


دکتر گلکار در بازدید از نمایشگاه دستاوردها موسسه تحقیقات دیم مراغه، از معرفی 12 رقم جدید برای مناطق مختلف دیم خیز کشور تا پایان سال خبر داد.
وی افزود: در موسسه دیم از سال 98 تاکنون موفق به 75 رقم در زمینه های حبوبات، گیاهان علوفه ای، غلات و دانه های روغنی برای مناطق مختلف دیم خیز کشور شده است. در سال جاری که سال جهش تولید نامگذاری شده است، این موسسه با معرفی 12 رقم جدید نقش مهمی در امنیت غذایی خواهد داشت.
معاون استاندار و فرمانده شهرستان ویژه مراغه، دکتر سید علی موسوی در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای موسسه تحقیقات دیم مراغه، نقش موسسه دیم را تامین امنیت غذایی کشور با اهمیت دانست و افزود: یکی از اولویت های کاری مهم مسئولان بحران آب است و موسسه می تواند نقش مهمی را در بهبود این بحران ایفا کند.
 

136 بازدید

  • اشتراک گذاری