Your browser does not support JavaScript!

افزایش واردات کره

12 تیر 1398

افزایش واردات کره
افزایش واردات کره ضربه مهلکی به صنعت دامداری وارد می کند

سلطانی گفت: با وجودمصرف سالانه 55 هزار تن کره در داخل، اما در 2 ماه ابتدای سال 35 هزار تن کره وارد شده است که این امر به ضرر صنعت تمام می‌شود.

سعید سلطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران ، با انتقاد از واردات بی رویه کره در ماه‌ های اخیر اظهار کرد: آمار گمرک نشان می‌ دهد که در 2 ماهه ابتدای سال 35 هزار تن کره حیوانی وارد شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیری داشته است.

وی افزود: با وجود افزایش تولید کره نسبت به سال گذشته، واردات 35 هزار تنی کره با ارز 4200 تومانی ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌کند.

سلطانی مجموع نیاز سالانه کل صنایع لبنی به کره را 55 هزار تن اعلام کرد و گفت: طبق روال معمول، در مواقعی که تفاوت قیمت میان کالا‌ها بالاست، احتمال سودجویی و رانت در واردات افزایش می‌یابد.

مدیر عامل اتحادیه دامداران ادامه داد: افزایش واردات کره در 2 ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال قبل ممکن است ناشی از سیاست دولت برای ذخایر استراتژیک باشد یا کارخانه‌ ها به سبب جلوگیری از کمبود در بازار اقدام به پر کردن انبار‌های خود کرده اند.

به گفته وی، با توجه به اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات کره و عدم رقابت با قیمت‌ های داخل، بدیهی است که ضربه مهلکی به صنعت دامداری وارد می‌شود.

سلطانی با بیان اینکه دست یابی به خودکفایی کره ظرف برنامه 5 تا 6 ساله شدنی است، اظهار کرد: طی یک برنامه چند ساله با جایگزینی دام‌های پربازده به سهولت می‌توان در تولید کره داخل به خودکفایی رسید.

مدیرعامل اتحادیه دامداران ادامه داد: واردات بی رویه کالا‌های مشابه تولید داخل به سبب اختصاص ارز 4200 تومانی، ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌کند.

بخش از مشکلات توزیع نهاده های دامی در بازار مرتفع شده است
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات مربوط به نهاده‌ های دامی در بازار مرتفع شده است، بیان کرد: البته مقداری از نهاده‌های دامی که قبل از عید وجه آن توسط دامداران پرداخت شده، هنوز به دستشان نرسیده است که همین امر موجب شده تا آن‌ها برای تامین نیاز خود اقدام به خرید نهاده از بازار آزاد کنند.

سلطانی در پایان نرخ کنونی هر کیلو ذرت و جو را یک هزار و 700 تا یک هزار و 750 و کنجاله سویا را 3 هزار و 200 تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که در هفته‌ های اخیر هر کیلو کنجاله سویا با نرخ بالای 5 هزار و ذرت و جو 2 هزار تومان به دست دامدار می‌رسید.

752 بازدید

  • اشتراک گذاری