Your browser does not support JavaScript!

افزایش قیمت برنج زیر سایه کاهش واردات

5 خرداد 1400

افزایش قیمت برنج زیر سایه کاهش واردات

افزایش قیمت برنج زیر سایه کاهش واردات


به نقل از دنیای اقتصاد، دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت چهار گروه کالای اساسی که شامل برنج، روغن، شکر و برخی انواع نان در بازار بوده ایم.
در بررسی های اخیر بازار مشاهده گردیده است، قیمت انواع برنج در هفته های اخیر افزایش داشته است. این نوسان قیمت بیشتر مربوط به برنج ایرانی است و ادامه این روند باعث کوچک شدن سفره خانوار خواهد شد.


رابطه مستقیم افزایش قیمت برنج ایرانی با انواع برنج خارجی


در سال گذشته و با تصمیم دولت واردات انواع برنج خارجی به خرید با ارز نیمایی تغییر کرد که این موضوع باعث کاهش واردات برنج شد. تا جاییکه فروردین امسال 90 درصد کاهش واردات برنج نسبت به مدت زمان مشابه در سال 98 داشته ایم. با افزایش قیمت برنج های وارداتی به دلیل کاهش واردات، بسیاری از خانوارها به مصرف برنج ایرانی تمایل بیشتری داشتند و این افزایش تقاضا سبب نوسان قیمت کلی برنج شد.


نوسان قیمت برنج تحت تاثیر رفتار دولت


به گفته مسیح کشاورز، مهم ترین دلیل افزایش قیمت برنج، برخی سیاست های نامناسب دولت از جمله حذف ارز 4200 تومانی بوده است. وی در این رابطه چنین گفت: با تغییر ارز ترجیحی برنج وارداتی به ارز نیمایی، برنج خارجی از گروه یک به دو تغییر کرد و همین باعث دو تا سه برابر شدن قیمت انواع برنج خارجی شد. 
وی در ادامه گفت: دولت در قیمت گذاری برنج به طور رسمی دخالت نداشته اما وقتی ارز ترجیحی به واردات این کالا تعلق نمی گیرد این خود به نوعی دخالت در قیمت گذاری است. این در شرایطی است که قیمت جهانی برنج ثابت بوده و تعرفه واردات از 26 به 10 درصد رسیده است اما با این حال اتفاق موثری در قیمت واردات این محصول به ایران نیفتاده است. اختصاص ندادن ارز 4200 تومانی به واردات برنج، افزایش قیمت این محصول و همچنین کاهش تقاضا را در پی داشته است.
به گفته ی دیبر انجمن واردکنندگان برنج، بدلیل حذف ارز ترجیحی برنج، حجم واردات این کالا طی دو سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. بطوری که در سال 98 حجم واردات برنج کشور 1650 هزار تن بود ولی این مقدار برای سال 99 با کاهش فوق العاده  به 850 هزار تن رسید.


بحران کم آبی


طبق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان هواشناسی، امسال به دلیل کاهش بارش باران و برف در کشور با بحران کم آبی و خشکسالی مواجه هستیم. این موضوع باعث خواهد شد تا برنج در بسیاری از مناطق کشور مانند لنجان در اصفهان و برخی استان های دیگر به صورت محدود کشت شود و این اتفاق باعث برهم خوردن تعادل بازار خواهد شد. برای حل این مشکل باید منتظر تصمیم وزارت صمت برای صدور مجوز کاشت برنج در استان های برنج خیز کشور باشیم. 
 

 

41 بازدید

  • اشتراک گذاری