Your browser does not support JavaScript!

افت چشمگیر قیمت مرغ در بازار

23 اردیبهشت 1398

افت چشمگیر قیمت مرغ در بازار
افت چشمگیر قیمت مرغ در بازار/ قیمت هر کیلو مرغ به 9 هزار و 800 تومان رسید

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 7 هزار و 200 تا 7 هزار و 300 و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها 9 هزار و 700 تا 9 هزار و 800 تومان بوده که نسبت به هفته گذشته با افت شدید قیمت در بازار روبرو شده است.

وی افزایش عرضه نسبت به تقاضا را دلیل اصلی روند نزولی قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو مرغ زنده نسبت به اواخر هفته گذشته یک هزار تومان و مرغ گرم یک هزار و 300 تا یک هزار و 400 تومان کاهش داشته که بیش از پیش بر زیان مرغدار دامن زده است.

حجت تولید ماهانه مرغ را 150 تا 160 هزار تن اعلام کرد و افزود: طبق روال همه ساله جوجه ریزی در ایام ماه رمضان به سبب کشش بازار نسبت به ماه‌های قبل بیشتر است که امسال در ماه‌های قبل جوجه ریزی بیشتری در واحد‌های مرغداری صورت گرفت که متاسفانه به سبب عدم همخوانی عرضه و تقاضا، قیمت مرغ با کاهش محسوسی در بازار روبرو شده است.

این مقام مسئول نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را 9 هزار و 500 و مرغ آماده به طبخ 13 هزار و 500 تا 14 هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نامه نگاری‌های صورت گرفته میان وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود که هر چه سریع‌تر نرخ مد نظر وزارت جهاد کشاورزی اعلام شود تا با خرید و ذخیره سازی مرغ از سوی پشتیبانی امور دام بازار به تعادل برسد.

وی ادامه داد: میزان جوجه ریزی در ماه رمضان به گونه‌ای است که کشش تقاضا برای خرید نتوانسته تغییری در قیمت‌ ها ایجاد کند و تنها مرغدارانی که در شرایط فعلی اقدام به عرضه می‌کنند به سبب کمبود نقدینگی در ماه‌ های آتی دچار مشکل می‌شوند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از این مسئله که بازار نهاده‌ های دامی همچنان 2 نرخی است، بیان کرد: اگرچه قیمت کنجاله سویا نسبت به هفته‌ های اخیر تا حدودی کاهش یافته است، اما همچنان با نرخ مصوب خود اختلاف یک هزار و 700 تومانی دارد که این امر بر افزایش قیمت تمام شده تولید دامن می‌زند.

وی در پایان نرخ کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را 4 هزار و 300 و ذرت یک هزار و 800 تومان اعلام کرد و گفت: با وجود اظهارات مسئولان پشتیبانی امور دام انتظار می‌ رفت که قیمت ذرت و کنجاله سویا در بازار به تعادل برسد، در حالیکه در شرایط فعلی میزان عرضه نهاده دامی با نرخ مصوب در حدی نیست که بتواند نیاز مرغدار را تامین کند.

689 بازدید

  • اشتراک گذاری