Your browser does not support JavaScript!

اشتیاق مصرف کنندگان به برنج ایرانی

18 آذر 1399

اشتیاق مصرف کنندگان به برنج ایرانی

با توجه به کاهش اختلاف قیمت برنج ایرانی و خارجی، برنج ایرانی با اقبال زیادی روبرو شده است.
به نقل از دنیای اقتصاد، برنج خارجی که تا سال گذشته به دلیل پایین بودن قیمت مورد توجه اقشار پایین دست بود، امسال با رشد قیمت 50 درصدی به قیمت کیلویی 25 هزار تومان رسید. در حالی که برنج ایرانی با افزایش قیمت 37 درصدی، از همین حدود قیمت شروع می شود.  این کاهش اختلاف قیمت باعث روی آوردن مصرف کننده به خرید برنج ایرانی که کیفیت بالاتری دارد، شده است. افزایش قیمت برنج باعث حذف شدن آن از سبد غذایی دهک های پایین شده است. 


به صرفه نبودن واردات
کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به 1/5 میلیون تن واردات برنج داشته ایم، افزود: پیش بینی می شود این رقم در سال جاری با کاهش 50 درصدی مواجه گردد و به میزان 800 هزار تن برسد.
وی در ادامه گفت: برنج خارجی در سالهای گذشته با قیمت کیلویی 10 هزار تومان به فروش می رسید و در سبد غذایی اقشار پایین قرار داشت. اما در سال جاری با توجه به کاهش اختلاف قیمت برنج ایرانی و خارجی، مصرف کنندگان به خرید برنج ایرانی تمایل نشان میدهند. اما قیمت بالای برنج باعث حذف شدن این کالا از سبد غذایی مصرف کنندگان با درآمد پایین شده است.
در شرایط فعلی با توجه به اختلاف اندک قیمت برنج خارجی و داخلی بسیاری از دهک های میانی ترجیح می دهند برنج ایرانی بخرند. برنج وارداتی تنها در سبد غذایی اقشار کم درآمد قرار گرفته است. و این سبب شده که برنج خارجی از بازار رقابت حذف شود. و با این شرایط واردات برنج به صرفه نخواهد بود.
کشاورز با بیان اینکه زمین های زیر کشت شمال کشور پاسخگوی بخش عمده ای از نیاز بازار است، گفت: در سال جاری تولید برنج افزایش 20 درصدی دارد و علاوه بر سطح زیر کشت برنج در شمال کشور، 130هزار هکتار از زمین های استان خوزستان نیز به کشت این محصول اختصاص یافته است. 

 

97 بازدید

  • اشتراک گذاری