Your browser does not support JavaScript!

اجرای طرح بین المللی ایکاردا برای دومین سال متوالی در لرستان

13 اسفند 1396

اجرای طرح بین المللی ایکاردا برای دومین سال متوالی در لرستان

طرح بین المللی ایکاردا برای دومین سال متوالی در لرستان اجرا شد.


به گزارش ایرنا، مدیر حوزه ریاست سازمان جهاد کشاورزی لرستان  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح بین المللی ایکاردا در شهرستان خرم آباد به عنوان پایلوت مناطق دارای شرایط آب و هوایی معتدل در دو بخش پلت فرم تحقیقاتی در سطح (10هکتار) و مزارع دمو نمایشی در سطح(یکهزارو ی00) هکتار شامل سه محصول گندم، جو و نخود در حال اجرا می باشد.
محمد ابراهیمی افزود: در مزرعه پلتفرم ی0 هکتاری که با مشارکت مرکز تحقیقات استان و سازمان جهاد کشاورزی در حال اجرا است سه هدف کلی مقایسه سازگاری ارقام غلات و حبوبات، مقایسه انواع خاک ورزی و مدیریت علف های هرز حبوبات مد نظر است.
وی ادامه داد: پس از عملیات کاشت، داشت و برداشت محصولات مختلف و تجزیه و تحلیل داده ها، در نهایت مناسب ترین ارقام و بهترین شیوه های خاک ورزی به بهره برداران هدف معرفی می شود.
ابراهیمی گفت: در مقایسه سازگاری ارقام ، 64رقم گندم ،11رقم جو، 26رقم نخود،2رقم ماشک،2رقم عدس،4رقم گلرنگ و 4رقم بالنگوی شهری در اجرای این طرح کشت شده است.
به گفته وی در طرح مقایسه انواع خاک ورزی نیز 12رقم مختلف غلات و حبوبات در سه حالت حفاظتی،نیمه حفاظتی و مرسوم مورد مقایسه قرار گرفته است.
وی بیان کرد: در مدیریت علف های هرز حبوبات نیز سموم عمومی به ی صورت قبل از کاشت و قبل از رویش در مقایسه با تیمارهای شاهد مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.
به گزارش ایرنا با توجه به اینکه طرح ایکاردا در مدت پنج سال اجرا می گردد مقرر شده در پایان این بازه زمانی ضمن افزایش 25درصد عملکرد مزارع تحت پوشش ، 50درصد اراضی دیم استان تحت نظارت اهداف این پروژه قرار گیرد.

687 بازدید

  • اشتراک گذاری